Watykan: Baterie słoneczne w prezencie dla Benedykta XVI

Niemiecki producent baterii słonecznych, firma Solar World AG, przekazał w prezencie dla papieża Benedykta XVI system, który już w niedalekiej w przyszłości będzie źródłem energii dla Auli Pawła VI.

Na łamach „Osservatore Romano” gubernator Państwa Watykańskiego, kard. Giovanni Lajolo zapowiedział, że kolektory słoneczne zostaną zainstalowane jeszcze w tym roku.

Wiadomość tę potwierdził przewodniczący zarządu niemieckiej firmy, Frank Asbeck w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Tak więc jeszcze latem br. rozpocznie się instalowanie na dachu auli audiencyjnej dwóch tysięcy modułów solarnych. Mają one wytworzyć pierwszą w Państwie Watykańskim energię pochodzącą z energii słonecznej o rocznej mocy 315 500 kilowatogodzin. Zmniejszy to znacznie emisję dwutlenku węgla.

Frank Asbeck zapewnił, że urządzenia energii solarnej zostaną optymalnie dostosowane do architektury auli audiencyjnej, zaprojektowanej w 1971 r. przez Pier Luigi Nerviego. „Zostanie więc zachowana estetyka dachu auli” - zapewnił przedstawiciel Solar World AG. Podkreślił jednocześnie, że dar jest wyrazem uznania dla papieża-Niemca i byłego księdza profesora Josepha Ratzingera, jest też formą poparcia dla zaangażowania Kościoła katolickiego na rzecz odpowiedzialnego obchodzenia się z zasobami naturalnymi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama