Benedykt XVI ukazał się w Wigilię wieczorem w oknie swego apartamentu, w którym chwilę wcześniej zgasło światło, i zapalił tradycyjną już świecę pokoju.
Papież pobłogosławił nią obecnych na placu wiernych i pielgrzymów, po czym postawił ją na parapecie. Zgromadzeni odpowiedzieli oklaskami.
Wcześniej na Placu św. Piotra odbyło się modlitewne czuwanie, połączone z odsłonięciem tegorocznej szopki. Dokonał tego gubernator Państwa Watykańskiego, kardynał Giovanni Lajolo.
Modlitwie przewodniczył wikariusz papieski dla Watykanu i archiprezbiter bazyliki św. Piotra, kardynał Angelo Comastri. Zwrócił on uwagę, że "Jezus, jako jedyny na świecie, zapowiedziany został przez proroków różnych generacji, narodziny Jego od początku miały więc w sobie coś z cudu". Kardynał życzył wszystkim obecnym pokoju i radości.
Podczas uroczystości grała orkiestra żandarmerii watykańskiej. Powstała ona niedawno i był to jej pierwszy publiczny występ.
Jako pierwszy świecę w oknie papieskiego apartamentu ustawił Jan Paweł II. Było to 24 grudnia 1981 roku. W ten sposób solidaryzował się on ze swym narodem po wprowadzeniu stanu wojennego.
Dzisiaj jeszcze o północy Benedykt XVI odprawi w Bazylice św. Piotra tradycyjną Pasterkę.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.