Szczególny charakter ma wigilia Bożego Narodzenia w Betlejem. W tym roku tamtejsza wspólnota franciszkańska dziękuje Bogu za 660 lat obecności i służby przy grocie Narodzenia Chrystusa. Na bożonarodzeniowych uroczystościach spodziewanych jest tam 60 tysięcy pielgrzymów. Jedynie na katolicką pasterkę rozprowadzono 2,5 tys. biletów.
O godz. 14:00 łaciński Patriarcha Jerozolimy przybył na główny plac, zwanym placem Żłóbka. Dostojnego Gościa powitali przedstawiciele władz miasta i instytucji katolickich, duchowieństwo oraz licznie zebrani mieszkańcy. Uroczysty ingres był okazją do radosnej manifestacji chrześcijańskiej społeczności Betlejem, która stanowi ok. 30% mieszkańców miasta. Michael Sabbah został uroczyście wprowadzony do franciszkańskiego kościoła św. Katarzyny przechodząc przez bazylikę bizantyńską, w której katolicy od 250 lat nie mają praw do sprawowania liturgii. Po ceremonii powitania zostały doprawione pierwsze nieszpory Narodzenia Pańskiego, a następnie procesja do Groty. Na betlejemską Pasterkę przybyło wielu pielgrzymów z Polski oraz z całego świata.
W Betlejem, przy bazylice, Bracia Mniejsi osiedlili się na stałe w 1347 r. Ich posługa przy sanktuarium narodzenia Jezusa nigdy nie była łatwa. Prześladowania i nieżyczliwość ze strony muzułmanów były często wykorzystywane przez braci Kościoła prawosławnego do agresyjnej polityki przeciwko katolikom. Doprowadziła ona w 1757 r. do utraty praw odprawiania w bazylice i przy ołtarzu Narodzenia. Jest to kolejny smutny jubileusz 250 lat pozbawienia praw do liturgii łacińskiej w świątyni bizantyjskiej. Bracia jednak nie poddali się i wspomagani przez europejskie królestwa wywalczyli prawo do części historycznej Groty oraz wybudowali przy północnej ścianie bazyliki duży kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Został on konsekrowany w 1882 r., dlatego również on obchodzi jubileusz 125 lat istnienia. Jest to główna świątynia betlejemskiej parafii liczącej ponad 5 tys. wiernych oraz miejsce, gdzie sprawowano łacińską Pasterkę.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.