Taizé : Przesłania do Wspólnoty Braci z Taizé i młodych

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ban Ki-Moon, Papież Benedykt XVI, Patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, Patriarcha Aleksy II z Moskwy, arcybiskup Canterbury, Rowan Williams, Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso przesłali swoje wyrazy wsparcia Wspólnocie z Taizé i wszystkim uczestnikom najbliższego spotkania europejskiego.

Ban Ki-Moon przywołując swoje podróże po świecie, które odbył od momentu objęcia stanowiska sekretarza generalnego ONZ, pisze: „Wszędzie tam, gdzie byłem i wśród licznych młodych, których spotkałem, odkryłem wspólne wszystkim uczucie: powszechne pragnienie pokoju i dążenie do dobrobytu. Lecz zbyt często odkrywałem, że ci, którzy dążą do tych samych rzeczy, cierpią wskutek tych samych przesądów. Wszyscy oni boją się tego, co jest od nich różne: boją się innej grupy etnicznej, innego koloru skóry, innych tradycji kulturowych czy językowych, a zwłaszcza innej religii. (...) Jest dziś sprawą pilną stawienie czoła tej niepokojącej tendencji. Potrzebujemy odbudowy mostów i zaangażowania w podtrzymywanie konstruktywnego dialogu międzykulturowego, który kładzie nacisk na wspólne wartości i aspiracje. Jako młodzi wierzący możecie wszyscy doskonale uczestniczyć w tym procesie.”

Papież Benedykt XVI pisze: „Wychodząc na spotkanie ludu Bożego, który was przyjmuje, jak również podczas modlitw czy spotkań, jesteście zaproszeni do otwierania nowych dróg nadziei.”

Patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola podkreśla, że „Sytuacja młodych, którzy pragną żyć Ewangelią we współczesnym społeczeństwie nie jest łatwa.(...) Często młodzi spotykają się z kłamstwem, pogardą wobec ludzkiej godności, z niesprawiedliwością i nierównością społeczną, z ciężarem wyzysku, z przemocą, przez którą jedna grupa ludzi bierze górę nad drugą, jeden naród ujarzmia drugi.”

Arcybiskup Canterbury, Dr Rowan Williams, w bardzo bogatym przesłaniu, przypomina ze swej strony słowa Etty Hillesum, młodej intelektualistki żydowskiej, zamordowanej w Auschwitz, w wieku 27 lat. „Gdy zmagała się [ona] z prawdopodobieństwem deportacji i śmierci, napisała, iż odczuwa, że jej zadaniem jest „świadczyć, że Bóg żyje” w okropnych okolicznościach, które ją otaczały. Odczuła, iż powinna żyć w sposób przekonujący ludzi, że Bóg jest namacalny, nawet pośrodku potworności i szaleństw nazizmu.

Te słowa kontynuuje prymas wspólnoty anglikańskiej, do tej pory mnie prześladują, ponieważ zawierają jedną z najbardziej autentycznych i wymagających definicji wiary w epoce współczesnej. Mieć wiarę to chcieć żyć w taki sposób, by pokazać, że Bóg jest żywy. A to oznacza sposób życia ukazujący, że istnieje więcej możliwości niż te, które uznaje świat: istnieje możliwość przebaczenia, pojednania, nadziei, możliwość zapomnienia o sobie samym i przyzwolenia na bycie pochłoniętym potrzebami bliźniego…”

Te i inne przesłania są już dostępne online na stronie wspólnoty z Taizé (www.taize.fr) Można tam też znaleźć list brata Aloisa, zatytułowany „List z Cochabamby”, który będzie stanowił w Genewie podstawę do rozważań w czasie spotkań w grupach, apel brata Aloisa o jedność chrześcijan a także program spotkania.

Według szacunków w Genewie, podczas Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego corocznie przez wspólnotę z Taizé między 28 grudnia a 1 stycznia spotka się 40 000 młodych ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama