Nowi ambasadorowie przy Stolicy Apostolskiej

Papież zaapelował do rządzących, by czynili wszystko co w ich mocy celem przywrócenia nadziei powierzonym im ludom.

W tym kontekście szczególną uwagę zwrócić należy na młode pokolenia. Konieczne jest zapewnienie im integralnej edukacji – stwierdził Papież, przemawiając do 7 nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, którzy złożyli listy uwierzytelniające. Byli to przedstawiciele Tajlandii, Seszeli, Namibii, Singapuru, Kuwejtu, Gambii i Surinamu. Te dwa ostatnie kraje reprezentują kobiety. Przyjęci 13 grudnia na wspólnej audiencji dyplomaci nie rezydują na stałe w Rzymie. Pięcioro z nich jest równocześnie ambasadorami w różnych krajach Europy.

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że nie wystarcza tylko formacja techniczna i naukowa. By przygotować mężczyzn i kobiety odpowiedzialnych za rodzinę i społeczeństwo, trzeba wychowywać młodych do wartości ludzkich i moralnych. Pozwoli im to ufać sobie samym, mieć nadzieję na przyszłość oraz troszczyć się o swych siostry i braci w społeczeństwie.

„Dlatego życzę, aby w każdym kraju edukacja młodzieży była priorytetem – powiedział do nowych ambasadorów Papież. Winny to wspierać wszystkie instytucje wspólnoty międzynarodowej zaangażowane w zwalczanie analfabetyzmu i wszelkich braków formacji. Jest to szczególnie ważny sposób walki z poczuciem beznadziejności, jakie może się pojawiać w sercach młodzieży i stać u źródeł licznych aktów przemocy – indywidualnych czy zbiorowych. Wiedzcie, że ze swej strony Kościół katolicki – dzięki swoim licznym instytucjom oświatowym – angażuje się nieustannie wraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli na froncie globalnej formacji ludzi młodych. Zachęcam wszystkich, którzy uczestniczą w tej pięknej misji edukacji młodzieży, by niestrudzenie prowadzili swe dzieło, pewni, że właściwe formowanie młodych ludzi przygotowuje obiecującą przyszłość”.

Każdemu z nowych ambasadorów Papież przekazał skierowane do niego przesłanie. W wielu z nich powracają tematy młodzieży i nadziei związanych z przyszłością poszczególnych krajów.

W przesłaniach do dyplomatów afrykańskich Benedykt XVI podjął typowe problemy Czarnego Lądu. Wysiłki podejmowane celem umocnienia pokoju w całym regionie zachodniej Afryki poparł zwracając się do przedstawicielki Gambii. Wyraził uznanie dla dobrych relacji między wyznawcami różnych religii w tym kraju. Zapewnił o modlitwie, by tej atmosfery nigdy nie zakłócało wykorzystywanie religii w celach politycznych. Wspomniał też sprawę walki z korupcją i epidemię AIDS, której skutecznie można przeciwdziałać tylko wówczas, gdy promuje się kulturę małżeńskiej wierności.

Do szczególnie alarmującej sytuacji, jaką stanowi AIDS na południu Afryki, Ojciec Święty nawiązał w przesłaniu do ambasadora Namibii. Podkreślił wkład Kościoła w walkę z tą epidemią przez opiekę nad jej ofiarami i szerzenie zasad chrześcijańskiej moralności życia płciowego. Nawiązując do podejmowanych przez Namibię wysiłków na polu ochrony środowiska i reformy rolnej, wskazał na konieczność sprawiedliwego podziału dóbr ziemi i zapewnienia pożywienia wszystkim głodującym.

Z kontynentem afrykańskim związane są Seszele, leżące u jego wschodnich wybrzeży, na Oceanie Indyjskim. Papież wyraził temu wyspiarskiemu krajowi uznanie dla dobrze znanego w szerszym kontekście Czarnego Lądu systemu oświaty i służby zdrowia. Zachęcił do kontynuowania wysiłków podejmowanych tam dla dobra rodziny.

W przesłaniu do przedstawiciela Tajlandii Benedykt XVI nawiązał do dręczących wciąż kraje tego regionu Azji problemów, które wiążą się z epidemią AIDS, prostytucją, handlem kobietami i dziećmi. Wskazał, że do tych niepokojących zjawisk przyczynia się zanik wartości moralnych, związany też z trywializacją seksu w mediach. Natomiast uznanie wyraził tajlandzkiej monarchii za wysiłki podjęte ostatnio celem demokratyzacji i za promowanie tolerancji religijnej.

Problem wolności wyznania Ojciec Święty poruszył w tekście przeznaczonym dla ambasadora Kuwejtu. Kraj ten uznaje dziś znaczenie dialogu religii i kultur. Obok muzułmańskiej większości są tam liczne mniejszości religijne – zwłaszcza imigranci zarobkowi. Katolicy cieszą się wolnością kultu. Ważne jest – podkreślił Papież – by chrześcijańskiej młodzieży móc zapewnić formację w wierze.

Ambasadorowi innego azjatyckiego kraju, Singapuru, Benedykt XVI przypomniał szczególną troskę Kościoła o wolność religijną i o prawo do życia. Natomiast w przesłaniu do przedstawicielki Surinamu – wielokulturowego państwa w Ameryce Południowej – poruszył m.in. problem narkotyków. Stanowią one poważne zagrożenie, zwłaszcza dla ludzi młodych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg