Stolica Apostolska jest przekonana, iż współistnienie różnych wspólnot społecznych i politycznych oraz budowa pokojowego ładu w świecie możliwe są jedynie w oparciu o uznanie godności osoby ludzkiej.
Stwierdził to 27 listopada podczas odbywającej się w Genewie 30. Międzynarodowej Konferencji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca stały obserwator Watykanu przy agendach ONZ w Genewie, abp Silvano Tomasi.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że w obliczu takich wyzwań, jak epidemie, międzynarodowe migracje, przemoc w miastach czy degradacja środowiska, konieczne są zespolone działania całej wspólnoty międzynarodowej. Abp Tomasi zaapelował o globalizację solidarności w oparciu o imperatyw humanitarny. Nakazuje on unikania podziału świata na odrębne strefy dobrobytu i pokoju oraz ubóstwa i konfliktów. Taka sytuacja byłaby klęską zarówno polityczną jak i etyczną – stwierdził abp Tomasi. Zauważył, że pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych czy wojen nie można ograniczać jedynie do wymiaru technicznego. Musi ona pobudzać samopomoc oraz umożliwiać pełną realizację wolności i odpowiedzialności.
Watykański dyplomata wskazał też na znaczenie dialogu różnych religii dla budowania pokoju, obrony ludzkiej godności i przestrzegania prawa humanitarnego w przypadkach konfliktu zbrojnego. "Wspólnota międzynarodowa ponosi odpowiedzialność za zapobieganie konfliktom, ochronę najsłabszych, pokój, a także za budowanie świata, w którym możliwe jest godne życie obecnych i przyszłych pokoleń" – stwierdził abp Tomasi.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.