Szanując innych, katolicy muszą domagać się szacunku także dla własnych przekonań - te słowa Jana Pawła II przypomniał kard. Antonio Cañizares.
Arcybiskup Toledo wskazał, że papieski apel o budowanie prawdziwie chrześcijańskiego społeczeństwa nic nie stracił na swej aktualności. W Hiszpanii trwają obchody 25. rocznicy pierwszej wizyty Papieża Polaka w tym kraju. Odbyła się ona pod hasłem “Świadek nadziei” i trwała 10 dni: od 31.10. do 9.11.1982r.
Pierwotnie podróż papieża do Hiszpanii miała odbyć się w październiku 1981 r., jednak z racji majowego zamachu została odroczona. Jana Paweł II, świadek nadziei, wylądował w Madrycie 31 października 1982 r., zaledwie kilka dni po wyborach powszechnych, które wygrali socjaliści Felipe Gonzaleza. W ciągu dziesięciu dni papież odwiedził 18 miast i wygłosił 57 przemówień. Wizyta wzbudziła wielki entuzjazm w kraju, szczególnie wśród młodzieży. W spotkaniu z rodzinami w Madrycie i z młodzieżą na stadionie Realu Madryt udział wzięło ponad milion osób. Jeden z głównych dzienników umieścił wówczas na pierwszej stronie duży tytuł “Huragan Wojtyła”. Z okazji 25-lecia wizyty Jana Pawła II zorganizowano wiele spotkań i sympozjów. 5 listopada na Papieskim Uniwersytecie w Salamance rozpocznie się dwudniowy kongres poświęcony polskiemu papieżowi oraz znaczeniu tamtej wizyty dla Kościoła w Hiszpanii i ówczesnego społeczeństwa.
W okolicznościowym liście kard. Antonio Canizares przypomniał aktualność słów, które Jan Paweł II wypowiedział na lotnisku w Barajas „Jest rzeczą konieczną, aby hiszpańscy katolicy potrafili odzyskać pełnię ducha, odwagę wiary i światłość ewangeliczną. Szanując inne prawowite opcje, ale wymagając słusznego szacunku dla własnych opcji”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.