Religiom nie wolno siać nienawiści. Mogą one natomiast i muszą szerzyć pokój - to przesłanie Benedykt XVI skierował do zwierzchników religijnych, przybyłych do Neapolu na zaproszenie Wspólnoty św. Idziego.
Przemawiając do nich w auli wielkiej miejscowego seminarium Benedykt XVI podkreślił, że na różne dziedzictwa religijne ludzkości Kościół katolicki patrzy ze szczerym szacunkiem i serdeczną uwagą.
Papież przypomniał międzyreligijne spotkania w Asyżu, zorganizowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 i w 2002 roku. „Z poszanowaniem różnic między religiami wszyscy jesteśmy wezwani do działania na rzecz pokoju oraz faktycznego sprzyjania pojednaniu między narodami. Na tym polega prawdziwy „duch Asyżu”, który opiera się wszelkim formom przemocy i nadużywania religii do jej usprawiedliwiania” – powiedział Papież.
„Wobec świata naznaczonego konfliktami, gdzie nieraz usprawiedliwia się przemoc w imię Boga, ważne jest podkreślanie, że religiom nigdy nie wolno szerzyć nienawiści. Nigdy wzywając imienia Bożego nie można usprawiedliwiać zła i przemocy. Przeciwnie, religie mogą i muszą wnosić cenny wkład w budowę pokojowego społeczeństwa, głosząc ludzkim sercom pokój” – podkreślił Ojciec Święty.
Benedykt XVI zapewnił, że Kościół katolicki będzie nadal szedł drogą dialogu sprzyjając wzajemnemu zrozumieniu się różnych kultur i tradycji religijnych. Życzył, aby ten duch przeważał zwłaszcza tam, gdzie istnieją silne napięcia, gdzie brak wolności oraz poszanowania drugiego, a ludzie cierpią skutki niezrozumienia i braku tolerancji.
Po spotkaniu ze zwierzchnikami różnych religii Papież zjadł z nimi oraz z biskupami regionu Kampanii obiad. W popołudniowy program wizyty wpisano modlitwę w katedrze przed Najświętszym Sakramentem oraz przy relikwiach św. Januarego, a po niej powrót do Watykanu.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.