Rozpoczął się VII Dzień Papieski

Msze św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, konferencje naukowe, panele dyskusyjne i koncerty - to główne elementy obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego.

Choć oficjalnie przypada 14 października, to jego obchody rozpoczęły się już 12 października wieczorem i potrwają do 29 rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową -16 października. Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego brzmi: "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka".

Pojęcie to odgrywa bardzo istotną rolę w nauczaniu Papieża-Polaka. Byl on świadkiem Ewangelii życia i ukazywał czym jest ludzka godność - podkreśla bp Marek Jędraszewski.

„Godność człowieka i obrona godności człowieka zaczyna się od obrony życia każdego człowieka. Jan Paweł II głośno o tym mówił, ale także swoją postawą bardzo to podkreślał i stał się jakby sam osobiście świadkiem Ewangelii życia. Kiedy dotknęła go choroba, na przekór temu światu, który lubi tylko ludzi pięknych, młodych i wysportowanych, on dźwigał krzyż swojej choroby aż do końca, stając się w ten sposób obrońcą ludzi chorych” – powiedział bp Jędraszewski.

Przez najbliższe dni przed kościołami i na ulicach w całej Polsce ok. 100 tys. wolontariuszy przeprowadzi zbiórkę na rzecz stypendiów Fundacji "Dzieła Nowego Tysiąclecia" dla ubogiej, zdolnej młodzieży. To właśnie troska o młode pokolenie jest budowaniem żywego pomnika Janowi Pawłowi II – twierdzi abp Tadeusz Gocłowski.

„Przeżycie tego dnia poprzez wspomnienie Jana Pawła II i jego wielkiego nauczania oraz szacunek dla człowieka, szacunek dla godności. A w jaki sposób to utrwalić? Poprzez formację młodego pokolenia, bo to jest budowanie przyszłości, czyli budowanie żywego pomnika Janowi Pawłowi II” – powiedział metropolita gdański.

Głównym organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Przez ostatnie lata udało jej się w sumie zebrać ok. 7 mln zł, dzięki czemu stypendia otrzymuje prawie 2 tys. gimnazjalistów, licealistów i studentów w całej Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg