Rzym: Światowy kongres cygańskiego duchowieństwa

Papież pozdrowił podczas modlitwy Anioł Pański w Castelgandolfo uczestników I światowego kongresu cygańskich księży, diakonów, zakonników i zakonnic. Czterodniowe spotkanie rozpoczęło się wczoraj w Rzymie i poświęcone jest powołaniom do kapłaństwa i życia zakonnego wśród Cyganów oraz ich posłudze i misji wśród ludzi pochodzących z tej samej grupy etnicznej.

Stąd też hasło kongresu: „Z Chrystusem na służbie Cyganów”. Obecnie na całym świecie jest ok. 100 kapłanów cygańskiego pochodzenia.

Szacuje się, że na świecie żyje 36 mln Cyganów. 18 mln mieszka w Indiach, a w Europie ok. 12 mln. Wywodzą się oni prawdopodobnie z północno-zachodnich Indii i są znani pod wieloma nazwami: Romowie, Sinti, Manusze, Gitanowie, Kalé, Yeniches itd. Światowy kongres cygańskich księży, diakonów, zakonników i zakonnic jest wyrazem troski Kościoła o tę grupę etniczną a zarazem konsekwencją wydanego przed dwoma laty szczegółowego dokumentu pastoralnego poświęconego Romom. Wskazania opracowała Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

O wyzwaniach, jakie stoją przed duszpasterstwem Romów mówi sekretarz tej dykasterii abp Agostino Marchetto. „Marginalizacja, ubóstwo, prowizoryczność miejsc, w których żyją, czyli tak zwanych obozów cygańskich; trudności związane z edukacją dzieci, które w konsekwencji powodują wysoki poziom analfabetyzmu, sięgający w zależności od regionu od 50 do 100 proc. dzieci. Kolejne wyzwania to zakorzenione stereotypy i uprzedzenia, które przybierają nawet formy rasizmu. Trudności, jakie mają Cyganie ze znalezieniem pracy, zdobyciem wykształcenia zawodowego czy choćby opieką medyczną. Do tych problemów trzeba dołączyć tkwiące w nich poczucie niższości, samoczynne spychanie się na margines, nieufność i odizolowanie od społeczeństwa” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Marchetto.

Podczas modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI poparł również kampanię przeciw analfabetyzmowi, prowadzoną dziś we Włoszech przez Stowarzyszenie św. Wincentego a Paulo. Młodzieży, która rozpoczęła nowy rok szkolny, życzył sukcesów w nauce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama