Kongregacja Nauki Wiary podejrzewa o błędy doktrynalne ks. Petera Phana, Amerykanina pochodzącego z Wietnamu, zajmującego się relacją chrześcijaństwa z innymi religiami - podał Tygodnik Powszechny.
Jako pierwszy informację o inicjatywie KNW podał watykanista John R. Allen z amerykańskiego tygodnika National Catholic Reporter, powołując się na źródła anonimowe. Kongregacja - napisał - w 2005 r. wzięła pod lupę książkę ks. Phana „Być religijnym międzyreligijnie. Dialog międzyreligijny w czasach postmodernizmu z perspektyw azjatyckich” (2004).
Peter Phan (64 1.) urodził się w Wietnamie. W 1975 r. uciekł z ojczyzny i osiadł w USA, gdzie został kapłanem diecezji Dallas. Od 2003 r. jest profesorem teologii na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie i wykładowcą Wschodnioazjatyckiego Instytutu Pastoralnego w Manili (Filipiny). W latach 2001-2002 był prezesem Katolickiego Towarzystwa Teologicznego Ameryki. Napisał 12 książek; jedna z nich „Responses to 101 Questions on Death and Eternal Life", została przetłumaczona na kilka języków, w tym na polski jako „Śmierć i życie wieczNe” (1999 r., Wydawnictwo Księży Marianów). W minione wakacje ks. Phan -jak powiedział TP - kupił ją sobie podczas wizyty w Polsce.
Działania równoległe do watykańskich podjęła wobec ks. Phana Komisja Doktrynalna amerykańskiego episkopatu. Zarzuciła mu - jak miał napisać w liście do teologa abp Angelo Amato, sekretarz KNW - że w swojej pracy prezentuje poglądy niedające się pogodzić z kilkoma punktami doktryny Kościoła, wyłożonymi w Deklaracji „Dominus Iesus” z 2000 r. Zarzuty dotyczą treści trzech doktryn: o Chrystusie jako jedynym i powszechnym Zbawicielu świata; o roli Kościoła w zbawieniu i o zbawczej wartości religii niechrześcijańskich.
W rozmowie z Tygodnikiem ks. Phan powiedział: - Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam doniesieniom National Catholic Reporter.
Fakt, że KNW i amerykański episkopat badają ortodoksyjność jego poglądów, potwierdzili natomiast s. Mary Ann Walsh, rzeczniczka amerykańskiego episkopatu, i o. Thomas Weinandy, kapucyn, dyrektor wykonawczy Sekretariatu ds. Doktryny i Praktyk Pastoralnych w tymże episkopacie. - Rozmowy biskupów z ks. Phanem trwają - powiedziała s. Walsh.
W ostatniej dekadzie KNW wielokrotnie krytykowała poglądy teologów zajmujących się relacją chrześcijaństwo-inne religie. Byli to przede wszystkim teologowie azjatyccy: Aloysius Pieris (ostrzeżenie), Raimundo Panikkar (ostrzeżenie), Tissa Balasuriya (ekskomunikowany, ale powrócił do Kościoła), Anthony de Mello (pośmiertne potępienie niektórych poglądów), Jacąues Dupuis (zarzut niejednoznaczności). Phan w tym gronie uchodzi za teologa zgoła umiarkowanego.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.
Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Becciu.