Na konieczność współpracy religii i nauki w dziedzinie ochrony przyrody oraz promocji odpowiedzialnego zarządzania wskazał Benedykt XVI w przesłaniu do patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I.
Z inspiracji duchowego przywódcy światowego prawosławia po raz siódmy zorganizowano sympozjum ruchu na rzecz religii, nauki i środowiska. Odbywa się ono od 6 do 13 września w Ilulissat Icefjord na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, a jego hasło brzmi: „Arktyka, zwierciadło życia”. Papieża reprezentuje na tym forum emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, Theodore McCarrick.
Ojciec Święty zaznaczył w przesłaniu, że zagadnienia ekologiczne oraz zmiany klimatu stanowią przedmiot poważnej troski całej rodziny ludzkiej, a konsekwencje działania człowieka nabierają wymiaru globalnego. Katastrofy ekologiczne zawsze naruszają relacje międzyludzkie, wymierzone są w godność i prawa obywateli, którzy pragną żyć w bezpiecznym środowisku.
Benedykt XVI podkreślił odpowiedzialność moralną wszystkich państw, w tym także rozwijających się, za stosowanie technologii przyjaznych środowisku, zaś państw uprzemysłowionych za eksport technologii uznawanych za brudne. „Współzależność życia gospodarczego i społecznego poszczególnych krajów wymaga międzynarodowej solidarności, współpracy i nieustannych wysiłków edukacyjnych” – stwierdził Papież w przesłaniu do Bartłomieja I.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.