Benedykt XVI do Bartłomieja I: Potrzeba odpowiedzialności ekologicznej

Na konieczność współpracy religii i nauki w dziedzinie ochrony przyrody oraz promocji odpowiedzialnego zarządzania wskazał Benedykt XVI w przesłaniu do patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I.

Z inspiracji duchowego przywódcy światowego prawosławia po raz siódmy zorganizowano sympozjum ruchu na rzecz religii, nauki i środowiska. Odbywa się ono od 6 do 13 września w Ilulissat Icefjord na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, a jego hasło brzmi: „Arktyka, zwierciadło życia”. Papieża reprezentuje na tym forum emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, Theodore McCarrick.

Ojciec Święty zaznaczył w przesłaniu, że zagadnienia ekologiczne oraz zmiany klimatu stanowią przedmiot poważnej troski całej rodziny ludzkiej, a konsekwencje działania człowieka nabierają wymiaru globalnego. Katastrofy ekologiczne zawsze naruszają relacje międzyludzkie, wymierzone są w godność i prawa obywateli, którzy pragną żyć w bezpiecznym środowisku.

Benedykt XVI podkreślił odpowiedzialność moralną wszystkich państw, w tym także rozwijających się, za stosowanie technologii przyjaznych środowisku, zaś państw uprzemysłowionych za eksport technologii uznawanych za brudne. „Współzależność życia gospodarczego i społecznego poszczególnych krajów wymaga międzynarodowej solidarności, współpracy i nieustannych wysiłków edukacyjnych” – stwierdził Papież w przesłaniu do Bartłomieja I.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama