Oryginalny dokument końcowy V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów różni się od kopii zatwierdzonej przez Papieża - podają źródła kościelne, cytowane przez brazylijski dziennik "Estado de Sao Paulo". Według niektórych teologów, którzy brali udział w obradach w Aparecidzie, zatwierdzona kopia zawiera około 200 zmian w stosunku do pierwotnej wersji dokumentu.
Większość poprawek dotyczy gramatyki i formy, niemniej są tez zmiany treści. "Najpoważniejsze różnice dotyczą Podstawowych Wspólnot Kościelnych (Comunidades Eclesiais de Base) - jednostek powiązanych z teologią wyzwolenia - które miały duży wpływ na duszpasterstwo i ideologię kontynentu w ciągu ostatnich 40 lat" - stwierdza dziennik "Estado de Sao Paulo".
- Nie wiadomo kto dokonał poprawek. Chciałbym się tego dowiedzieć, gdyż podobne sytuacje zdarzały się już wcześniej - powiedział dziennikowi prymas Brazylii kard. Geraldo Majella Agnelo.
Oryginalny dokument końcowy V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów został zatwierdzony przez 266 biskupów obecnych w Aparecidzie. Następnie był redagowany przez arcybiskupa Santiago do Chile - kard. Francisco Javier Errazuris Ossa oraz przez ówczesnego sekretarza Rady Konferencji Episkopatu Ameryki Lacinskiej i Karaibow (CELAM)bp Andrés Stanovnik.
Po zakończeniu prac nad dokumentem kardynałowie Geraldo Majella Agnelo, Errazuriz Ossa i Giovanni Battista Re wręczyli go Benedyktowi XVI. "Myślałem że wręczam tekst oryginalny" - stwierdził kard. Agnelo w rozmowie z dziennikiem "Estado". Jednocześnie hierarcha wykluczył możliwość wprowadzenia poprawek przez Stolicę Apostolska, podkreślając, że "Papież respektuje decyzje biskupów".
Obecny przewodniczący CELAM, abp Raymundo Damasceno Assis uważa, że będzie bardzo trudno dokonać ponownych zmian po zatwierdzeniu tekstu przez Ojca Świętego.
O sprawie wypowiedział się też abp Odilo Pedro Scherer. Jego zdaniem całościowe przesłanie dokumentu z Aparecidy nie zostało zmienione. Jego zdaniem różnice między oryginałem a wersją zatwierdzoną przez Papieża są "nieznaczące". "Należy jednak sprawdzić czy ten, kto dokonał tych zmian był upoważniony do ich wprowadzenia oraz czy jest to zgodne z regulaminem Konferencji" - uznał arcybiskup São Paulo.
Hierarcha dopuszcza możliwość, że Ojciec Święty zapoznał się z tekstem i wiedział o zmianach. - Jeśli tak było, to Benedykt XVI ma władzę, aby wprowadzić poprawki - stwierdził abp Scherer.
Arcybiskup São Paulo wspomniał też o innym potencjalnym źródle zmian. - Byłem w biurze Konferencji jako sekretarz pomocniczy - tłumaczy hierarcha. - Mogę powiedzieć, że doszło do uchybień podczas powielania dokumentu końcowego, który trafił do rąk biskupów podczas ostatniego glosowania. W wyniku tych uchybień nie zatwierdzony poprzedniego dnia tekst o Podstawowych Wspólnotach Kościelnych pozostał w treści dokumentu końcowego, choć nie powinno go tam być - podkreślił abp Scherer. Jednocześnie dodał, że Przewodniczący Konferencji i Sekretarz Generalny dowiedzieli się o tym dopiero po zakończeniu sesji, w drodze do bazyliki na Mszę św. kończącą obrady.
"Będzie to wielka strata, jeśli okaże się, że kwestia zmian spowoduje problemy w pozytywnym przyjęciu przesłania z Aparecidy" - zaznaczył abp Scherer.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.