Francja: Prezydent Sarkozy chce się spotkać z papieżem

Nowy prezydent Francji Nicolas Sarkozy zamierza "bardzo szybko" udać się do Watykanu na spotkanie z papieżem Benedyktem XVI. Francuski dziennik katolicki "La Croix" podkreślił, że prezydent nie zamierza połączyć tej wizyty z oficjalną wizytą we Włoszech, lecz pragnie spotkać się z papieżem wyłącznie w tym celu, aby przekazać mu wyrazy swego wielkiego uznania.

Gazeta doniosła też, że Sarkozy w niezwykle długim liście odpowiedział Benedyktowi XVI na gratulacje otrzymane od papieża z okazji jego wyboru na prezydenta Francji. Wśród poruszonych przez nowego prezydenta spraw było m.in. prześladowanie mniejszości chrześcijańskich w różnych krajach świata.

20 czerwca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone, z uznaniem mówił o polityce Sarkozy'ego. Podkreślił, że Francja jest na dobrej drodze do zmiany swego stanowiska odnośnie do "chrześcijańskiej tożsamości Europy".

Planowana przez stronę francuską na maj 2008 r. wizyta Benedykta XVI w Lourdes będzie miała miejsce prawdopodobnie dopiero jesienią.

Od 1905 r. obowiązuje we Francji rozdział Kościoła i państwa. Jednak już w walce wyborczej o prezydenturę Sarkozy podkreślał, że jest zainteresowany bliższą współpracą ze wspólnotami wyznaniowymi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg