Benedykt XVI: Audiencja dla premiera Wielkiej Brytanii

O konflikcie na Bliskim Wschodzie i przyszłości Unii Europejskiej Benedykt XVI rozmawiał w Watykanie z Tonym Blairem.

Podczas audiencji mówiono także o dialogu międzyreligijnym i osiągnięciach 10-letnich rządów premiera Wielkiej Brytanii. Rozmowa w cztery oczy trwała 25 minut. W publicznej części audiencji wzięła udział żona premiera Cherie oraz arcybiskup Westminsteru kard. Cormac Murphy-O'Connor.

Spotkanie brytyjskiego premiera z Papieżem przebiegło w serdecznej atmosferze. W pewnej chwili Tony Blair pozując wraz z Benedyktem XVI do zdjęcia wyznał: "Czasem mam wrażenie, że całe życie upływa przed kamerami i aparatami fotograficznymi". Wcześniej nawiązując do szczytu Unii Europejskiej Papież stwierdził: „Słyszałem, że był to sukces”. Szef brytyjskiego rządu potwierdził odpowiadając, że jest to wynik toczących się do rana konsultacji.

Audiencja zakończyła się tradycyjną wymianą upominków. Benedykt XVI otrzymał fotografię kard. Johna Henry'ego Newmana, wielkiego pisarza, filozofa i teologa, konwertyty z anglikanizmu na katolicyzm. Papież wręczył gościom różańce i medale pontyfikatu. Następnie Tony Blair spotkał się jeszcze z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarciso Bertone i sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Domeniqu’em Mambertim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama