Ponad połowa mieszkańców Mozambiku potrzebuje jeszcze pierwszej ewangelizacji. Papież przypomniał o tym przybyłym z wizytą ad limina biskupom tego kraju w po łudniowo-wschodniej Afryce.
Każdego z nich przyjął w tych dniach na audiencjach prywatnych. Benedykt XVI podkreślił, że misja winna być ich głównym priorytetem. Mają w niej uczestniczyć wszyscy wierni. Opatrznościowym środkiem odnowy zapału misyjnego są ruchy kościelne i nowe wspólnoty, które należy rozwijać we wszystkich diecezjach, by głosić radość wiary w Chrystusa.
Biskupi winni pogłębiać wiarę wszelkimi dostępnymi środkami, takimi jak katecheza młodych i dorosłych, różne spotkania, liturgia z konieczną inkulturacją. „Bez tej głębokiej formacji – podkreślił Ojciec Święty – wiara i praktyki religijne pozostają powierzchowne. Nie można przepoić duchem chrześcijańskim odziedziczonych po przodkach obyczajów. Umysły ulegają wszelkiego rodzaju doktrynom. Sekty odciągają wiernych od Kościoła. Prowadzony z szacunkiem dialog z innymi religiami wiąże się z niebezpieczeństwami i ryzykiem. A przede wszystkim ochrzczeni nie potrafią opierać się obojętności religijnej, materializmowi i neopogaństwu – zjawiskom występującym dziś w społeczeństwie konsumpcyjnym”.
Natomiast głęboka, zaangażowana wiara – wskazał Papież – służy odnowie życia społecznego. Dzięki niej chrześcijanie wnoszą wkład w walkę z niesprawiedliwością, podnoszenie poziomu życia ludzi i grup znajdujących się w trudnej sytuacji, wychowanie do prawości obyczajów, tolerancji, przebaczenia i pojednania.
Benedykt XVI zwrócił ponadto uwagę na znaczenie stałej formacji księży, która jest tam już prowadzona. Zalecił tamtejszym biskupom troskę o dobre przygotowanie przyszłych kapłanów i o pełniących tak ważną rolę w krajach afrykańskich katechistów świeckich. Przypomniał potrzeby młodego pokolenia, stanowiącego większość ludności Mozambiku. Podkreślił też wagę duszpasterstwa rodzin, w którym pomocą są stowarzyszenia rodzinne.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.