Uczestnicy Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów rozpoczęli 18 maja pracę w 15 komisjach.
Podstawę dyskusji w komisjach stanowi obszerny dokument roboczy. Jej wyniki zostaną poddane 31 maja głosowaniu na końcowej sesji plenarnej. Stanowiący owoc obrad dokument zostanie następnie przekazany do Rzymu. Jego publikacja będzie możliwa dopiero po zatwierdzeniu przez Papieża.
Natomiast jedynym publicznym tekstem, który zostanie ogłoszony w Aparecidzie od razu po zakończeniu obrad, będzie orędzie końcowe. Do jego przygotowania powołano 8-osobową komisję, której przewodniczy argentyński kard. Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires. Ono również zostanie poddane głosowaniu uczestników.
Pierwsze 4 dni prac konferencji wypełniły sesje plenarne. W czasie nich wypowiedzieli się zaproszeni do Aparecidy przedstawiciele Kościoła z innych regionów świata, szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej oraz biskupi Ameryki Łacińskiej i Karaibów – zwłaszcza przewodniczący 22 tamtejszych episkopatów. 21 z nich to episkopaty krajowe. Ponadto reprezentowana jest Konferencja Biskupów Antyli, obejmująca obszar 13 niepodległych państw. W jej skład wchodzi 19 diecezji. Tak więc ogółem uczestnicy konferencji w Aparecidzie pochodzą z 34 krajów „Kontynentu Nadziei”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.