18 maja, w dniu urodzin Sługi Bożego Jana Pawła II, ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, poświęci krzyż na miejscu budowy Centrum "Nie lękajcie się" - informuje Nasz Dziennik.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 18.00w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. W tym dniu zostanie także otwarty międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum.
- Krzyż, który stanął na miejscu budowy Centrum Jana Pawła II, został wykonany ze stalowych elementów ołtarza, przy którym Papież Polak odprawił na krakowskich Błoniach Mszę św. podczas ostatniej pielgrzymki do Polski, 18 sierpnia 2002 roku. Krzyż ten jest zatem symbolem i znakiem obecności Jana Pawła II - podkreśla ks. Jan Kabziński, prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Krzyż ma 9 metrów wysokości i waży blisko 3 tony, został usytuowany na skarpie naprzeciwko ołtarza polowego przy łagiewnickim sanktuarium. Widać go z wieży widokowej oraz tarasu przed bazyliką.
Jutro w południe w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich będzie miało miejsce uroczyste ogłoszenie konkursu na projekt siedziby Centrum. W sądzie konkursowym ma uczestniczyć m.in. Rafael Moneo, znany hiszpański architekt. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na październik br., tak aby 16 października mogła odbyć się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę, który poświęcił Papież Benedykt XVI podczas wizyty w Polsce.
W ramach Centrum powstanie: Dom Jana Pawła II (muzeum, instytut naukowy) oraz Centrum Rekolekcyjne. Ksiądz Jan Kabziński apeluje do wszystkich, którym bliska jest osoba Papieża Polaka, o przekazanie do archiwum Centrum pamiątek z nim związanych. Oprócz wyżej wymienionych placówek, w kompleksie znajdą się niezbędne obiekty usługowe, planowane jest także stworzenie "małych błoń".
Centrum powstanie na terenach poprodukcyjnych byłych Krakowskich Zakładów Sodowych "Solvay", w których w latach II wojny światowej pracował jako robotnik Karol Wojtyła. Tereny te, tzw. Białe Morza, sąsiadują z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Potrzeba 100 mln zł, aby budynki Centrum mogły powstać w ciągu najbliższych 5 lat. Stąd również kierowana jest do wszystkich prośba o ofiary. Informacje o tym, w jaki sposób można wesprzeć finansowo to wielkie przedsięwzięcie, zamieszczono na stronie www.janpawel2.pl.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.