Benedykt XVI zainaugurował w Aparecidzie obrady V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Kontynuując Benedykt XVI przypomniał zmiany, jakie zaszły w Ameryce Łacińskiej w ostatnich latach, już po IV Konferencji Ogólnej tamtejszych episkopatów w r. 1992 w Santo Domingo. Wskazał na globalizację, która, by nie kierować się tylko dążeniem do zysku, ale naprawdę służyć człowiekowi, musi być kierowana etyką. Zwrócił uwagę na niesprawiedliwość społeczną, błędne ideologie, osłabienie życia chrześcijańskiego. Konferencja ma zaradzić tym problemom, stawiając jako priorytet wiarę w Chrystusa i życie w Nim.
„Czy ten priorytet to nie ucieczka w religijny indywidualizm, porzucenie palącej rzeczywistości problemów gospodarczych, społecznych i politycznych Ameryki Łacińskiej i całego świata? Czy to nie ucieczka od rzeczywistości w świat ducha? Na to możemy odpowiedzieć innym pytaniem: Czym jest «rzeczywistość»? Co jest realne? Czy «rzeczywistością» są tylko dobra materialne, problemy społeczne, ekonomiczne i polityczne? Na tym właśnie polega wielki błąd kierunków dominujących w ostatnim stuleciu. Błąd niszczycielski, na co wskazują rezultaty zarówno systemów marksistowskich, jak i kapitalistycznych. Fałszują one pojęcie rzeczywistości, odcinając się od rzeczywistości zasadniczej i przez to decydującej, którą jest Bóg. Kto wyklucza Boga, fałszuje pojęcie «rzeczywistości» i w konsekwencji daje propozycje destruktywne. Tylko ten, kto zna Boga, zna rzeczywistość i może na nią odpowiedzieć właściwie, rzeczywiście po ludzku. Prawdę tego stwierdzenia jasno potwierdza niepowodzenie wszelkich systemów, które usuwają Boga poza nawias”.
Benedykt XVI zaznaczył, że chodzi o Boga z ludzkim obliczem. O Boga, który nas umiłował tak bardzo, że dał się za nas ukrzyżować. Kto zrozumie Chrystusową miłość „aż do końca”, musi odpowiedzieć taką samą miłością. Spotkanie z Bogiem prowadzi do spotkania z braćmi, do miłości bliźniego. Dlatego opcja preferencyjna na rzecz ubogich zawarta jest w wierze w takiego właśnie Boga, którą głosi Kościół katolicki. Mówiąc o życiu ofiarowanym przez Chrystusa, Papież podkreślił, że ludy Ameryki Łacińskiej mają prawo do życia w pełni, jako dzieci Boże. Wymaga to bardziej ludzkich warunków życia, w wolności od głodu i wszelkiej przemocy. Ojciec Święty wskazał, że w rozwiązywanie tych problemów na drodze politycznej winni się angażować katolicy świeccy. Jednak Kościół jako całość nie może się angażować bezpośrednio w partyjne interesy polityczne.
Bogate w treści przemówienie Papieża wielokrotnie przerywały oklaski. Benedykt XVI wygłosił je po hiszpańsku i portugalsku, żartobliwie nawet samemu sobie przypominając, że część ma być właśnie w języku gospodarzy. Przyjęto to spontanicznym śmiechem i oklaskami.
Jako dar i inspirację dla V Konferencji Ojciec Święty ofiarował pochodzący z Peru tryptyk obrazów z Chrystusem przed Wniebowstąpieniem, w chwili gdy przekazuje uczniom misję głoszenia Ewangelii wszystkim narodom. Przedstawiony jest na nim również pierwszy Indianin wyniesiony na ołtarze, Juan Diego. Przed opuszczeniem sali obrad Papież indywidualnie pozdrowił obecnych kardynałów oraz przewodniczących poszczególnych episkopatów i część delegatów przybyłych na Konferencję. Owacyjnie pozdrawiany przez czekających mieszkańców Aparecidy na chwilę wrócił jeszcze do seminarium Bom Jesus, gdzie spotkał się z personelem i osobową grupą dobroczyńców. Żegnany przez władze samorządowe Aparecidy i ordynariusza miasta, abp. Raymundo Damasceno Assisa, odleciał helikopterem na lotnisko Guarulhos. Tam odbyła się oficjalna ceremonia pożegnania z udziałem wiceprezydenta Brazylii, José Alenzara Gomesa.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.