Ratzinger jak Wojtyła potępia handlarzy narkotyków

Prasa włoska najwięcej miejsca poświęca imponującej manifestacji w obronie rodziny, która odbyła się w sobotę w Rzymie.

Pisząc natomiast o wizycie Benedykta XVI w Brazylii porównuje potępienie przez niego handlarzy narkotyków z mocnymi wypowiedzianymi Jana Pawła II pod adresem mafii przed czternastu laty w Agrigento na Sycylii. Dzienniki zamieszają cytat z papieskiej wypowiedzi.

Rzymski „Il Messaggero” swoją relację z czwartego dnia pobytu Ojca Świętego w Brazylii opatrzył tytułem: „Ratzinger jak Wojtyła potępia handlarzy narkotyków”. Największy włoski dziennik, „Corierre della Sera” korespondencję z Guaratinguety zamiesza poniżej artykułu Vittorio Messoriego poświęconego 90. rocznicy objawień fatimskich. Obok fotografii przypominających zamach na placu św. Piotra oraz spotkanie Jana Pawła II z siostrą Łucją znajduje się zdjęcie Benedykta XVI z brazylijskimi wiernymi. Wysłannik gazety przypomina, że o ile Papież z Polski potępił mafię czyniąc to spontanicznie, to Benedykt XVI uczynił to posługując się tekstem przygotowanym wcześniej. Obydwa, zbieżne w treści przesłania posiadają tę samą moc - pisze Luigi Accattoli.

„La Repubblica” wiele miejsca poświęca opisowi działania „Farmy Nadziei”, piękna otaczającej ją przyrody i fenomenu pracy resocjalizacyjnej. Wysłannik gazety zauważa, iż obok katolików i luteran uczą się tam pracy i wychodzą z uzależnień także prawosławni Rosjanie. „Aleksiej w Brazylii odkrył Boga, ale nikt od niego nie wymaga, aby porzucił Cerkiew” – pisze Marco Politi. Jego zdaniem Benedykt XVI czuł się bardzo dobrze w tej wspólnocie i pomimo, że zazwyczaj nie lubi pokazów, wczoraj z uśmiechem obserwował tańce i słuchał piosenek. Wiedział bowiem, że są one owocem wyzwolenia z nałogów.

Turyńska gazeta „La Stampa” zauważa, iż zdecydowane potępienie przez Benedykta XVI handlarzy narkotyków jest czymś niezwykłym w zazwyczaj starannie wyważonych wypowiedziach Ojca Świętego. Jednocześnie Papież wskazuje na priorytet, jakim w wyjściu z uzależnień jest odnalezienie Boga i aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła – stwierdza „La Stampa”.

Prawicowy dziennik „Il Giornale” podkreśla zadowolenie Ojca Świętego z pobytu w ośrodku resocjalizacyjnym, które wyraziło się przekroczeniem wszelkich limitów czasowych. Wskazuje też na znaczenie modlitwy sióstr klarysek w intencji wyzwolenia osób uzależnionych z niewoli narkotyków.

Najwięcej miejsca pielgrzymce Benedykta XVI poświęca katolicki dziennik „Avvenire”. Gazeta zauważa, że handel narkotykami to jedna z największych plag Ameryki Łacińskiej, a region ten jest głównym producentem środków odurzających w świecie. Obok szeregu relacji ze spotkań Ojca Świętego mowa także o programie V Konferencji Ogólnej Latynoamerykańskich episkopatów. Decyzja Papieża, aby odbyła się ona w największym brazylijskim sanktuarium maryjnym, wskazuje, że Benedykt XVI pragnie, aby nie była ona jedynie spotkaniem roboczym, ale także „wieczernikiem” modlitwy i refleksji – stwierdza włoski dziennik katolicki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama