Ponad 3 tys. delegatów z ponad 60 krajów uczestniczy w rozpoczętym w Warszawie IV Światowym Kongresie Rodzin.
W trzydniowym spotkaniu pod hasłem "Rodzina wiosną dla Europy i świata" uczestniczą przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń rodzinnych, posłowie do parlamentu Europejskiego, duchowni różnych wyznań i religii.
Uczestnicy Kongresu odbywającego się w Pałacu Kultury i nauki wysłuchają wykładów i dyskusji m.in. na temat polityki prorodzinnej, bezdzietności, przedsiębiorczości rodzinnej, współczesnych zagrożeń rodziny i sposobów walczenia z nimi.
Rozpoczynając Kongres wicepremier Roman Giertych zapowiedział uruchomienie rządowego programu ochrony młodzieży przed propagandą homoseksualną.
Uczestnicy spotkania stojąc wysłuchali przesłania, jakie pozostawił zmarły kilkanaście dni temu abp Kazimierz Majdański, honorowy przewodniczący Komitetu Organizacyjnego kongresu.
Podczas spotkania wystąpi ponad 100 prelegentów. Każdy dzień kongresu będzie miał swój temat przewodni. W piątek 11, maja będzie to: "Rodzina przyszłością narodów", w sobotę "Ponad demograficzną zimą" a w niedzielę - "Świętość rodziny".
Wśród uczestników spotkania będą katolicy, prawosławni, grekokatolicy, protestanci a nawet muzułmanie.
Zaplanowano kilkadziesiąt wykładów i kilkanaście spotkań panelowych, które toczyć się będą w ekumenicznym i międzynarodowym gronie. Dyskusje dotyczyć będą m.in. ekonomicznych uwarunkowań rodziny, działalności prorodzinnej samorządów, przedsiębiorstw rodzinnych i promocji inicjatyw prorodzinnych. Prelegenci z różnych krajów mówić będą także o zagrożeniach przed jakimi staje rodzina we współczesnym świecie, m.in. o atakach na małżeństwo jako związku kobiety i mężczyzny, wpływie pornografii na rodzinę oraz o eutanazji.
W niedzielę 13 maja uczestnicy Kongresu obchodzić będą 90. rocznicę objawień fatimskich. W sali kongresowej Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się Msza św., a w tym samym czasie w sali koncertowej na VI piętrze uczestnicy Kongresu innych niż katolickie wyznań i religii spotkają się na modlitwie ekumenicznej.
Także w niedzielę podczas sesji ogólnej uhonorowane zostaną małżeństwa z ponad 5-letnim stażem a zaangażowane z służbę pomocy rodzinie. Kongres zakończy się przyjęciem tzw. Deklaracji Warszawskiej.
To będzie już czwarty Światowy Kongres Rodziny. Poprzednie odbyły się w 1997 w Pradze, w 1999 w Genewie i 2004 roku w Mieście Meksyk. Pomysłodawcą międzynarodowych spotkań ludzi różnych wyznań na temat rodziny jest Amerykanin Allan Carlson.
Patronat honorowy nad Kongresem objął prezydent RP Lech Kaczyński.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.