Komunikat na wypadek śmierci Papieża

W książce-wywiadzie "Moje rozmowy z siostrą Łucją" na temat objawień fatimskich, kard. Tarcisio Bertone ujawnia, że po zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku, jego sekretarz ksiądz Stanisław Dziwisz i osoby z najbliższego otoczenia, obawiając się, że nie uda się go ocalić, myślały o komunikacie na wypadek śmierci papieża.

W rozmowie z watykanistą włoskiej telewizji publicznej Giuseppe de Carlim sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wspomina przede wszystkim swoje rozmowy z siostrą Łucją Dos Santos, zmarłą na początku 2005 roku ostatnią z trójki pastuszków, którym Matka Boska ukazywała się w Fatimie poczynając od 13 maja 1917 roku. Jako sekretarz Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Bertone zajmował się przygotowaniem do druku tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej, którą w czasie swej ostatniej wizyty w portugalskim sanktuarium 13 maja 2000 roku Jan Paweł II postanowił podać do publicznej wiadomości.

Ostateczny tekst, z komentarzem teologicznym kardynała Josepha Ratzingera, ukazał się w czerwcu tegoż roku. We wspomnianej książce kardynał wyjaśnia też rzekome "proroctwo" siostry Łucji, dotyczące wyboru na papieża patriarchy Wenecji, kardynała Albino Lucianiego. "Siostra Łucja powiedziała jedynie, że komentując wizytę kardynała Lucianiego w swej wspólnocie [w 1977 roku - przyp. KAI], spontanicznie wyraziła przekonanie, że «gdyby wybrano go na papieża, byłby dobrym papieżem»" - powiedział kard. Bertone.

Książkę "Moje rozmowy z siostrą Łucją" wydało wydawnictwo Rizzoli. Ukazała się ona ukazała się na kilka dni przed 90. rocznicą objawień i 26. rocznicą zamachu na Papieża-Polaka.W uroczystościach z okazji 90. rocznicy objawień, 13 maja tego roku, Benedykta XVI reprezentować będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama