Wydarzeniem czwartkowego wieczoru było spotkanie z młodzieżą na stadionie „Paulo Machado de Carvalho" w Pacaembu. Zmieściło się na nim 40 tys. młodych, pozostałe 30 tys. zgromadziło się na zewnątrz.
W São Paulo młodzi nie odstępują Benedykta XVI. Dość powiedzieć, że w ciągu dnia zdołali 4 razy wywołać go na klasztorny balkon. Każdorazowo towarzyszyły temu fale entuzjazmu, tym bardziej, że i Papieża najwyraźniej cieszyły te chwile. Wieczorem, przed wyjazdem na stadion w improwizowanym słowie przekazał on młodzieży „wielki uścisk” i dziękując za obecność oraz entuzjazm udzielił swego błogosławieństwa.
Jakie są oczekiwania młodych? Że Papież okaże się jednym z nich – wyjaśnia jeden z animatorów spotkania, założyciel Katolickiej Wspólnoty Szalom, Moisés Louro do Azevedo Filho.
„Myślę, że pierwszą rzeczą, której młodzi oczekują od Papieża, jest to, że będzie mógł być jednym z nas. On, który jest uczniem Jezusa, pasterz mówiący z serca Kościoła powszechnego. Ufamy, że wśród młodych będzie młody sercem i przyniesie nam umocnienie w wierze. My wiemy, że być młodym chrześcijaninem w dzisiejszym świecie to wielkie wyzwanie. Ale wiemy też, że choć to jest trudne – to jest też możliwe. Oczekujemy, że Ojciec Święty doda nam odwagi, abyśmy jako młodzi nie tylko żyli wiarą, ale nieśli ją innym rzeszom młodzieży naszego kraju, Brazylii i całej Ameryce Łacińskiej. To spotkanie bowiem wykracza poza granice Brazylii: jest spotkaniem z całą Ameryką Łacińską” – podkreślił założyciel wspólnoty Szalom.
Wspólnota, którą Moisés Louro do Azevedo Filho założył mając 22 lata jest konkretnym przykładem realizacji tego pragnienia. W marcu br. Papieska Rada ds. Laikatu zatwierdziła ją „ad experimentum” jako międzynarodowe stowarzyszenie wiernych. Obecna jest w 41 diecezjach Brazylii, a ponadto w 10 innych krajach.
Benedykt XVI przyjechał na stadion samochodem panoramicznym. Papamobile okrążyło stadion, wśród żywiołowego powitania. Na znak krzyża rozpoczynający spotkanie młodzi odpowiedzieli gromkim Amen!
Benedykta XVI powitał abp Odilio Pedro Scherer. Ordynariusz São Paulo, podziękował, że pierwsze publiczne spotkanie Papieża z brazylijskim Kościołem ma tak młode oblicze. Z kolei bp Eduardo Pinheiro da Silva, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieżowe przypomniał, że w Brazylii żyją 34 mln młodych. W słowie powitania poinformował, że brazylijski episkopat zgłosił kandydaturę Brazylii jako gospodarza przyszłych Światowych Dni Młodzieży. Spotkało się to z wielkim aplauzem zebranych, na który Papież gestem otwartych ramion jakby dał do zrozumienia, że nie jest temu przeciwny.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.