Wobec licznych wyzwań dzisiejszego świata zakonnice mają pełnić przede wszystkim proroczą misję świadków Bożej miłości.
Wewnętrzny, mistyczny związek z Chrystusem winny stawiać na pierwszym miejscu, gdyż jest on istotniejszy od zewnętrznych dzieł, choć i one niewątpliwie mają swoje znaczenie. Zwrócił na to uwagę Benedykt XVI, spotykając się z uczestniczkami sesji plenarnej Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich. Reprezentują one – przypomniał Papież –794 zakony i zgromadzenia obecne w 85 krajach na wszystkich kontynentach.
„Niech zatem będzie dla was priorytetem pomoc waszym współsiostrom w szukaniu przede wszystkim Chrystusa i w wielkodusznej służbie Ewangelii" - zaapelował Benedykt XVI. Papież wezwał zakonnice do "poświęcania jak najwięcej troski ludzkiej, kulturalnej i duchowej formacji osób im powierzonym, by potrafiły odpowiadać na dzisiejsze wyzwania kulturowe i społeczne". Zachęcił, aby dawały przykład unikania wygód, dostatku czy korzyści w wypełnianiu swej misji. Ojciec Święty wskazał na potrzebę dzielenia się bogactwami swych charyzmatów ze wszystkimi uczestnikami jedynej misji Kościoła, którą jest budowanie królestwa Bożego. Wezwał do nawiązywania współpracy z księżmi, wiernymi świeckimi, a szczególnie rodzinami, by wychodzić naprzeciw cierpieniom, potrzebom, ubóstwu materialnemu i zwłaszcza duchowemu tak wielu współczesnych. "Ponadto zabiegajcie o szczerą komunię i lojalną współpracę z biskupami, którzy są pierwszymi odpowiedzialnymi za ewangelizację w Kościołach partykularnych” – powiedział Benedykt XVI.
"To jest rutynowa sesja plenarna" powiedziała Radiu Watykańskiemu uczestnicąca w obradach s. Jolanta Olech, urszulanka szara. Spotkania takie odbywają się co trzy lata, ale temat tegorocznego jest dosyć oryginalny. "Przełożone generalne zastanawiają się w jaki sposób utkać nową duchowość, która mogłaby służyć ludzkości, nieść nadzieję i pomagać w budowie Królestwa Bożego na ziemi. Tematyka obra koncentruje się wokół pięciu zagadnień: kobieta, świętość ziemi, emigranci, dialog międzyreligijny oraz świeccy". S. Olech przypomniała, że zebrania plenarne kończą się z reguły orędziem, czy przesłaniem do osób życia konsekrowanego. "Sądzę, że zawsze każdy może coś dla siebie znaleźć jako zachętę" - powiedziała s. Jolanta Olech USJK.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.