Beatyfikacja Carmen od Dzieciątka Jezus

W mieście Antequera koło Malagi na południu Hiszpanii 6 maja wyniesiona została do chwały ołtarzy Carmen od Dzieciątka Jezus, założycielka zgromadzenia franciszkańskich tercjarek Najświętszych Serc (Jezusa i Maryi).

Aktu beatyfikacji dokonał z upoważnienia Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins.

O przesłaniu, jakie zostawiła nowa błogosławiona opowiada postulator sprawy beatyfikacyjnej, o. Antonio Sáez de Albeniz z zakonu trynitarzy. „Jej przesłanie jest proste i bardzo ewangeliczne: wszyscy jesteśmy powołani do świętości, a każdy powinien ją przeżywać we własnym stanie i zgodnie z otrzymanym powołaniem” – powiedział postulator. Oddanie własnego życia Bogu i miłosierdzie to punkty, które nowa błogosławiona bardzo podkreślała. Można powiedzieć, że spełniły się na niej słowa Benedykta XVI z encykliki Deus caritas est: «Święci są prawdziwymi nosicielami światła w historii, gdyż są ludźmi wiary, nadziei i miłości». Jak podkreśla o. Antonio Sáez de Albeniz „Carmen od Dzieciątka Jezus mówi nam, że również dzisiaj, w XXI w., Bóg powołuje i czeka na odpowiedź przez świętość życia i apostolstwo”.

Carmen González Ramos urodziła się w roku 1834 w mieście Antequera w zamożnej rodzinie. Od dziecka odznaczała się wielką czcią dla Eucharystii i pobożnością maryjną. Mając 22 lata wyszła za mąż. Starszy o 11 lat małżonek, przysporzył jej wiele cierpień. Oddawał się hazardowi i robił jej sceny zazdrości. Ona jednak nie przestawała go kochać, a równocześnie opiekowała się ubogimi i chorymi. Wiele czasu poświęcała modlitwie. Dopiero po 20 latach mąż nawrócił się i poprosił żonę o przebaczenie. Odtąd razem z nią modlił się i pełnił uczynki miłosierdzia. 3 lata później zmarł.

47-letnia wówczas wdowa zgromadziła w swym domu grupkę ubogich dziewcząt. Z pomocą zaprzyjaźnionych kobiet uczyła je katechizmu i robót domowych, dając im też ogólną kulturę. W roku 1884 założyła z pomocą kapucynów, którzy powrócili do Antequery po pół wieku wygnania, zgromadzenie franciszkańskich tercjarek Najświętszych Serc (Jezusa i Maryi). Podjęło ono opiekę nad ubogimi dziećmi. W roku 1899 założycielka zmarła, mając 65 lat. Zgromadzenie posiadało już wówczas 11 wspólnot w różnych regionach Hiszpanii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama