Papież: Gwardzista powinien być dobrym chrześcijaninem

Gwardia Szwajcarska pełni misję w służbie Chrystusa i Jego Kościoła - wskazał Benedykt XVI, spotykając się z nią na dorocznej audiencji. 6 maja 38 nowych gwardzistów złoży przysięgę.

Papież przypomniał, że pierwszy, 150-osobowy oddział tej gwardii wkroczył do Watykanu 22 stycznia 1506 r. „Od tego dnia aż do naszych czasów historia waszej jednostki jest głęboko spleciona z dziejami i życiem Kościoła. Jest to długa historia wierności i wielkodusznej służby, którą zawsze pełniła ona z oddaniem, nieraz aż do bohaterskiej ofiary z własnego życia. To cenne zaangażowanie słusznie zapewniło wam uznanie i ufność wszystkich Papieży, którzy w waszej gwardii znajdowali zawsze pomoc, wsparcie i obronę” – powiedział Benedykt XVI.

Ojciec Święty nawiązał do nowego regulaminu Gwardii Szwajcarskiej, który zatwierdził z okazji obchodów 500-lecia tego korpusu w 2006 r. Stwierdza się w nim, że gwardziści mają być zawsze dobrymi chrześcijanami i przykładnymi żołnierzami. Winni unikać wszystkiego co przeciwne wierze, moralności chrześcijańskiej czy ich obowiązkom stanu. Regulamin zachęca ich też do kultywowania solidarności chrześcijańskiej – przypomniał Papież.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama