Brazylia: "Operacja Archanioł" dla bezpieczeństwa Papieża

"Operacja Archanioł" ma zapewnić bezpieczeństwo papieża Benedykta XVI podczas jego majowego pobytu w Brazylii. W czwartek brazylijskie wojsko przeprowadziło w Cacapava (blisko Aparecida w stanie Sao Paulo) ćwiczenia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas wizyty Papieża.

Jak zapewnia odpowiedzialny za "Operację Archanioł" generał Floriano Peixoto, wszystkie miejsca, w których będzie przebywał Ojciec Święty zostaną skrzętnie zabezpieczone.

Benedykt XVI przyjedzie z Sao Paulo do Aparecida 11 maja. 12 maja rano odwiedzi Farmę Nadziei (Fazenda da Esperanza) w Guaratingueta - miejscowości odległej od Aparecidy o prawie 30 km, gdzie leczą się młodzi uzależnieni od narkotyków i alkoholu.

Następnie Ojciec Święty przejeżdżając przez miejscowość Putim wróci do Aparecida, gdzie wieczorem wraz z kapłanami, klerykami, zakonnikami i zakonnicami odmówi modlitwę różańcową. W niedzielę 13 maja Benedykt XVI będzie sprawował Eucharystię, na której organizatorzy spodziewają się około 500 tysięcy wiernych. Po południu Papież otworzy V Konferencję Generalną Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów i powróci do Rzymu.

Jak zapewniają wojskowi odpowiedzialni za bezpieczeństwo Ojca Świętego, każde miejsce, do którego uda się Papież, ma wytyczonych kilka tras dojazdowych, wszystkie są zabezpieczone i pod ciągłym monitoringiem. Kontrola nad całą operacją będzie prowadzona z wieży bazyliki w Aparecida, gdzie zostanie umieszczona centrala logistyki, wywiadu i komunikacji między siłami zbrojnymi i organami bezpieczeństwa publicznego.

Wojsko, które już ćwiczy przed operacją, dokona próby generalnej całego systemu bezpieczeństwa pomiędzy 21 a 25 kwietnia. Teren, na którym będzie przebywał Ojciec Święty, zostanie przejęty przez wojsko 8 maja, dzień przed przyjazdem Papieża do Sao Paulo.

Oprócz wojska w "Operacji Archanioł" uczestniczą także strażacy, Obrona Cywilna i organy bezpieczeństwa publicznego. Bezpośrednią ochronę Ojca Świętego zapewnią służby, które przyjadą wraz z nim z Watykanu oraz policja federalna.

Benedykt XVI złoży wizytę w Brazylii w dniach 9-14 maja.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama