Kard. Dziwisz: Musimy być oknem dla współczesności

Wieczorem 2 kwietnia kilkanaście tysięcy Krakowiaków zebrało się pod słynnym "papieskim oknem". O 21.37 - w godzinie śmierci Jana Pawła II dobiegły ich dźwięki wawelskiego dzwonu Zygmunt.

Za pośrednictwem radia VOX do zgromadzonych przemówił kard. Stanisław Dziwisz. Apelował, abyśmy byli oknem dla współczesności i nie pozostawali bierni. Podkreślał, że pokolenie Jana Pawła II wezwane jest "do szukania dróg dialogu i przepowiadania Ewangelii".

Metropolita krakowski przypomniał, że pierwsze spotkanie z polskim Papieżem w Krakowie na Franciszkańskiej odbyło się prawie 20 lat temu, 10 czerwca 1987 roku. - Może dziś są wśród was uczestnicy pierwszego spotkania z Janem Pawłem II sprzed niemal 20 lat. Z pewnością pamiętają oni, że na prośbę "weź nas z sobą" Ojciec Święty odpowiedział "od początku was z sobą zabrałem i bardzo was z sobą tam mam, i nie ma tam dnia, żebyście nie byli ze mną" - wspominał dawny sekretarz Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz przywołał także trzy ostatnie spotkania oraz słowa Papieża "jesteście już inną młodzieżą, ale nawyki są te same, dobre nawyki". - Sługa Boży Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca Niebieskiego, ale pozostały wasze dobre nawyki, które zrodziły się z waszej miłości do niego i ją wyrażały. Dlatego nadal gromadzicie sie pod tym oknem, wypełnionym dialogiem zrozumienia i modlitwą - podkreślił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski wyznał, że dziękuje Bogu za wszystkich, którzy dziś, w 2. rocznicę śmierci Jana Pawła II, przychodzą pod Papieskie Okno. - Każdym przyjściem tutaj wyrażacie swoje otwarcie na osobę Jana Pawła II i potwierdzacie wolę zgłębiania jego dziedzictwa, jego posługi i nauczania - mówił.

Cieszę się, że tak wielu młodych ludzi podejmuje na nowo trud odczytywania tego daru Boga i odpowiadania nań swoim życiem. Takie jednoczenie się jest wyrazem mądrości sprzymierzonej z ewangeliczną miłością, która kolejne karty naszej codzienności pragnie zapisywać darem z samego siebie, aż do tej chwili, gdy księgę życia zamkną ręce Ojca Niebieskiego - dodał kardynał.

Kardynał wspomniał dni umierania Jana Pawła II. - Miliony ludzkich serc biły jednym rytmem wiary, która w tych chwilach bólu i smutku otwierała je na słowa Ewangelii z Niedzieli Miłosierdzia Bożego, słowa Chrystusa Zmartwychwstałego "Pokój wam!" - mówił.

- Niech dzisiejsze spotkanie rozbudzi nowy zapał wiary, aby wspólnota wierzących coraz bardziej stawała się przestrzenią miłości, w której znajdzie swoje miejsce każdy, kto pragnie spotkać się z Ojcem miłosierdzia i z Chrystusem Odkupicielem Człowieka - apelował metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz podkreślił także, że pokolenie Jana Pawła II musi stać się "oknem dla współczesności". - Nie wolno nam pozostać biernymi wobec wyzwań współczesnego świata! Jako pokolenie Jana Pawła II jesteśmy wezwani do szukania dróg dialogu i przepowiadania Ewangelii! - mówił. - Jesteśmy wezwani, by nowym pokoleniom wskazywać Dom Ojca Niebieskiego, z którego okna Sługa Boży Jan Paweł II błogosławi nam na drogę wstępowania w jego ślady - zakończył metropolita krakowski.

Przesłanie kardynała wielokrotnie przerywane było oklaskami. Panowała dostojna, ale radosna atmosfera.

O godzinie śmierci Jana Pawła II - 21.37 - pod "oknem papieskim" na Franciszkańskiej 3 zapadła cisza, a potem rozległ się dźwięk dzwonu Zygmunta.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama