Uzdrowiona zakonnica na zakończeniu procesu diecezjalnego Jana Pawła II

W uroczystym zakończeniu fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II weźmie udział francuska zakonnica, która za wstawiennictwem Papieża - Polaka uzdrowiona została z zaawansowanej choroby Parkinsona.

Poinformował o tym we wtorek w Rzymie na specjalnej konferencji prasowej postulator procesu, ksiądz Sławomir Oder. Ponadto ujawniono, że w uroczystości weźmie udział prezydent RP Lech Kaczyński.

Ks. Oder dodał, że ordynariusz diecezji, w której zamknięto w piątek dochodzenie w sprawie tego cudu, postanowił ujawnić wszystkie szczegóły w liście do wiernych, który odczytany zostanie w Niedzielę Palmową.

Biskup ten wraz z zakonnicą przyjedzie 2 kwietnia do Rzymu. On też złoży w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wyniki dochodzenia prowadzonego w sprawie tego cudu.

Ks. Oder, który był w ubiegły piątek we Francji, podkreślił, że cud, którego dotyczyło tamtejsze dochodzenie, ma szczególną symboliczną wymowę. Chodzi bowiem o tę samą chorobę, na którą cierpiał w ostatnich kilkunastu latach życia Jan Paweł II.

O całkowitym wyzdrowieniu liczącej ok. 45 lat zakonnicy, świadczy również m. in. analiza grafologiczna, gdyż jak wiadomo choroba Parkinsona ogranicza zdolność pisania. Eksperci porównali jej pismo sprzed uzdrowienia i po, zestawiając m. in. kartkę, na której napisała imię Jana Pawła II (zdaniem ks. Odera zupełnie nieczytelne) ze świadectwem, które następnego dnia rano, już po uzdrowieniu, spisała swoim dawnym charakterem pisma.

Postulator zwrócił uwagę, że było niezwykle łatwo udowodnić całkowite ustąpienie choroby, co np. w przypadku nowotworu wymaga długiego czasu, średnio od 8 do 10 lat.

Ks. Oder podkreślił, że najwięcej cudów, jakie dokonały się za wstawiennictwem Jana Pawła II, dotyczy właśnie raka oraz bezpłodności. Postulator zauważył, że zazwyczaj dokumenty dotyczące cudu za wstawiennictwem kandydata na ołtarze przekazywane są do Watykanu po zakończeniu etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego. W tym przypadku trafia tam jednocześnie. Ks. Oder podkreślił, ze papieska dyspensa w sprawie Jana Pawła II dotyczyła jedynie terminu rozpoczęcia procesu, w żadnym razie natomiast jego procedury. Wszystko przeprowadzono uczciwie i sumiennie, bez żadnej "taryfy ulgowej".

Zapytany, co sądzi o możliwości spełnienia pragnienia kardynała Stanisława Dziwisza, aby Jan Paweł II od razu ogłoszony został świętym, ks. Oder powiedział, że i on byłby za tym, jednakże prawo kanoniczne praktycznie wyklucza taką możliwość. Przypomniał, że Papież, który wydaje zgodę zarówno na beatyfikacje, jak i kanonizacje, tylko w tym drugim przypadku angażuje swoją nieomylność.

Biorący udział w konferencji prasowej ksiądz Mauro Parmeggiani, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w diecezji Rzymu, potwierdził, że w ceremonii na Lateranie 2 kwietnia weźmie udział także prezydent RP Lech Kaczyński. Poinformował, ze tego dnia o 21.37, czyli w godzinie śmierci Jana Pawła II, przy jego grobie modlić się będzie 100-osobowa grupa młodych rzymian, a transmisje z tego nabożeństwa przeprowadzi telewizja włoskich biskupów Sat2000.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama