Ad limina biskupów Sycylii

Episkopat Sycylii rozpoczął wizytę ad limina Apostolorum.

Sycylia nadal pozostaje miejscem spotkania kultur i dialogu. Bolesnym zjawiskiem jest tam jednak masowa emigracja. „Ze względów środowiskowych, społeczno-politycznych, wielu najwartościowszych synów tej wyspy zmuszonych było do jej opuszczenia w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Jest to jakby ustawiczny krwotok” - podkreśla abp Paolo Romeo.

„W miastach – zwłaszcza w Palermo – są dzielnice, gdzie na pierwszy rzut oka widać daleko idącą degradację społeczną. Młodzież nie widzi przed sobą przyszłości, jakiej by pragnęła i niełatwo jej znaleźć pracę” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paolo Romeo z Palermo. Przewodniczący regionalnej konferencji episkopatu dodał, że ludzie zdani na pomoc innych łatwo popadają w narkomanię, alkoholizm, przestępczość. "Musimy zwalczać tę degradację, tak jak to czynił ks. Pino Puglisi, zamordowany 14 lat temu przez mafię. Natomiast do pozytywów Sycylii należy tradycyjne otwarcie na dialog międzyreligijny. Jej powołaniem jest być pomostem między Europą i Afryką.

Ma ona długą historię spotkania między cywilizacjami. Również w naszych czasach jest tu otwarcie na inne kultury" - wskazał abp Romeo. Przypomniał, że od 15 lat w miejscowości Mazara del Vallo działa szkoła arabska, która nie wywołała żadnych problemów z lokalnymi władzami czy ludnością. Według hierarchy oznacza to, że Sycylijczycy nie dyskryminują arabskich imigrantów, zwłaszcza pochodzących z Maroka i Tunezji, gdzie jest mniej fundamentalizmu religijnego. „Prowadzimy tu owocny dialog z islamem. Niedawno 10 wykładowców wydziału teologicznego w Palermo prowadziło rozmowy międzyreligijne w Iranie. Teraz wydział przygotowuje się na wizytę byłego prezydenta tego kraju, Mohammada Chatamiego” – podkreślił abp Romeo.

Obszar Sycylii odpowiada naszemu województwu lubelskiemu. Ma ona ponad 5 mln mieszkańców. Ewangelia dotarła tam już w czasach apostolskich. Chrześcijaństwo rozwinęło się szybko, miało znanych męczenników, później rozkwitły klasztory, sztuka i ośrodki studiów. Rozwój, zahamowany od IX do XI wieku okupacją arabską, kontynuowano od czasu przybycia na wyspę Normanów. Dziś Sycylia ma 5 metropolii i 18 biskupstw – w tym eparchię dla Albańczyków obrządku bizantyjskiego. Parafii jest 1732. Posługę duszpasterską pełni 2203 księży diecezjalnych i 1074 zakonnych oraz 253 diakonów stałych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg