Pierwszy cud Jana Pawła II

Zakonnica z Francji została wyleczona z choroby Parkinsona dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II. Taką informację oficjalnie miał wczoraj podać trybunał diecezjalny badający tajemnicę uzdrowienia siostry - pisze Dziennik

Badanie przypadku francuskiej zakonnicy trwało nieco ponad rok. Tajemnicę jej nagłego powrotu do zdrowia sprawdzali lekarze i teologowie. Nieoficjalnie wiadomo, że uznali, iż ustąpienia choroby nie da się wytłumaczyć racjonalnie. A to oznacza, że zdarzył się cud. Cud, który sprawił zmarły papież Jan Paweł II, bo to jego prosiła o zdrowie zarówno sama zakonnica, jak i całe jej zgromadzenie.

"To bardzo ważne wydarzenie" - tłumaczy ks. Robert Nęcek, rzecznik krakowskiej kurii. "Uznanie cudu pozwala mówić o świętości naszego papieża" - dodaje.

Szczegóły cudownego uzdrowienia pozostaną tajemnicą. Biskup francuskiej diecezji, w której mieszka uleczona zakonnica, nie chce ujawnić jej nazwiska i miejsca pobytu. Wiadomo o niej tylko, że ma około 40 lat i po ustąpieniu choroby powróciła do pracy w szpitalu dziecięcym. "Z tego, co wiem, ona od początku zastrzegała sobie anonimowość" - zdradza ks. Nęcek. "Gdyby się ujawniła, musiałaby dzień w dzień organizować konferencje prasowe i przyjmować pielgrzymki wiernych".

Czy Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze natychmiast, jak tego oczekują wierni? Niekoniecznie. Dokumentacja cudu musi być jeszcze sprawdzona przez kardynałów z Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. Trafi do nich 2 kwietnia, razem z materiałami zebranymi przez postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Sławomira Odera.

"Na ich podstawie kardynałowie wydadzą opinię, którą przekażą Ojcu Świętemu" - wyjaśnia bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący krakowskiego trybunału rogatoryjnego, który pomagał Watykanowi zbierać świadectwa i przesłuchiwał polskich świadków świętości naszego papieża.

To właśnie Benedykt XVI wybierze termin wyniesienia na ołtarze swojego poprzednika. On także zdecyduje, czy Jan Paweł II będzie beatyfikowany, czy od razu kanonizowany. Zgodnie z procedurami do uznania świętości potrzebne jest potwierdzenie dwóch cudów. Ze znalezieniem drugiego nie będzie jednak problemu, bo do postulatora wpłynęło z całego świata kilkaset świadectw uzdrowień za sprawą polskiego papieża. A ks. Sławomir Oder przyznał kilka dni temu, że kilka z nich jest już badanych. "Jestem na etapie przygotowywania kolejnych procesów dotyczących cudów" - przyznał. A to może oznaczać, że Watykan szykuje od razu kanonizację Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama