Słowacja stara się o wizytę papieża

Rząd Słowacji czyni starania o wizytę papieża Benedykta XVI w Bratysławie jeszcze w tym roku. Jako możliwy termin przyjmuje się w kręgach rządowych październik, kiedy to papież być może odwiedzi Pragę, poinformował ukazujący się w Bratysławie dziennik "Hospodarske noviny".

Gazeta cytuje wypowiedź rzecznika słowackiego MSZ, Jana Skodę, który uważa, że odwiedziny papieża w Słowacji wpłynęłyby na poprawę stosunków między Watykanem a Bratysławą. Ewentualną wizytę Benedykta XVI w Bratysławie poprzedzi wizyta premiera Roberta Fico w Watykanie w drugiej połowie roku.

Według "Hospodarskich novin" przedstawiciel Konferencji Biskupów Słowacji twierdzi, że episkopat już dawno zaprosił Benedykta XVI do odwiedzenia ich kraju. Zaproszenie to biskupi ponowią w ramach planowanej na czerwiec wizyty Ad-limina w Watykanie. W czerwcu 2005 r. zaprosił papieża do Słowacji prezydent Ivan Gasparovic.

Ambasador Słowacji przy Stolicy Apostolskiej, Dagmar Babcanova, wyraziła zadowolenie z zaproszenia papieża do jej kraju. Ojciec Święty jest "wielkim autorytetem moralnym" i ma "przeogromne znaczenie dla kraju, w którym znaczną większość stanowią katolicy", powiedziała ambasador dziennikarzom.

Obserwatorzy uważają, że ze względu na krótki termin, również październikowa wizyta papieża w Czechach jest mało prawdopodobna. Czescy biskupi uczestniczący w zebraniu plenarnym w Hradec Kralove w październiku 2006 r. postanowili zaprosić Benedykta XVI. Do opracowania programu papieskiej wizyty zostali powołani dwaj kardynałowie: arcybiskup Pragi Miloslav Vlk oraz Vojtech Cikrle z Brna.

Możliwość wizyty papieża w Pradze i Brnie jest w Watykanie brana bardziej poważnie, niż ewentualne dodanie do niej Bratysławy. Negatywnie wpływa na to nierozwiązany konflikt wokół przeszłości arcybiskupa Jana Sokola. Uważa się, że starania o wizytę papieża w Bratysławie to tylko zagrywka premiera Fico, mająca na celu przyciągnięcie władz kościelnych oraz katolickich wyborców do wytyczonego przez niego kursu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama