Rząd Słowacji czyni starania o wizytę papieża Benedykta XVI w Bratysławie jeszcze w tym roku. Jako możliwy termin przyjmuje się w kręgach rządowych październik, kiedy to papież być może odwiedzi Pragę, poinformował ukazujący się w Bratysławie dziennik "Hospodarske noviny".
Gazeta cytuje wypowiedź rzecznika słowackiego MSZ, Jana Skodę, który uważa, że odwiedziny papieża w Słowacji wpłynęłyby na poprawę stosunków między Watykanem a Bratysławą. Ewentualną wizytę Benedykta XVI w Bratysławie poprzedzi wizyta premiera Roberta Fico w Watykanie w drugiej połowie roku.
Według "Hospodarskich novin" przedstawiciel Konferencji Biskupów Słowacji twierdzi, że episkopat już dawno zaprosił Benedykta XVI do odwiedzenia ich kraju. Zaproszenie to biskupi ponowią w ramach planowanej na czerwiec wizyty Ad-limina w Watykanie. W czerwcu 2005 r. zaprosił papieża do Słowacji prezydent Ivan Gasparovic.
Ambasador Słowacji przy Stolicy Apostolskiej, Dagmar Babcanova, wyraziła zadowolenie z zaproszenia papieża do jej kraju. Ojciec Święty jest "wielkim autorytetem moralnym" i ma "przeogromne znaczenie dla kraju, w którym znaczną większość stanowią katolicy", powiedziała ambasador dziennikarzom.
Obserwatorzy uważają, że ze względu na krótki termin, również październikowa wizyta papieża w Czechach jest mało prawdopodobna. Czescy biskupi uczestniczący w zebraniu plenarnym w Hradec Kralove w październiku 2006 r. postanowili zaprosić Benedykta XVI. Do opracowania programu papieskiej wizyty zostali powołani dwaj kardynałowie: arcybiskup Pragi Miloslav Vlk oraz Vojtech Cikrle z Brna.
Możliwość wizyty papieża w Pradze i Brnie jest w Watykanie brana bardziej poważnie, niż ewentualne dodanie do niej Bratysławy. Negatywnie wpływa na to nierozwiązany konflikt wokół przeszłości arcybiskupa Jana Sokola. Uważa się, że starania o wizytę papieża w Bratysławie to tylko zagrywka premiera Fico, mająca na celu przyciągnięcie władz kościelnych oraz katolickich wyborców do wytyczonego przez niego kursu.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.