Brazylia: Nowy arcybiskup Sao Paulo

Benedykt XVI mianował metropolitą Sao Paulo w Brazylii bp. Odilo Pedro Scherera. Dotychczas był on tam biskupem pomocniczym, równocześnie pełniąc funkcję sekretarza generalnego episkopatu Brazylii.

Nowy metropolita São Paulo ma 58 lat. Doktorat z teologii uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1994-2001 pracował w watykańskiej Kongregacji do spraw Biskupów.

Archidiecezja São Paulo pod względem wielkości jest trzecią w świecie i największą w Brazylii. Liczy 6 mln wiernych. Miasto São Paulo stało się siedzibą diecezji w grudniu 1745 r., a archidiecezji w 1906 r. Nowo-mianowany pasterz jest siódmym arcybiskupem tego tak bardzo dynamicznego i zarazem trudnego pod względem społecznym i duszpasterskim Kościoła lokalnego.

Arcybiskup nominat jest następcą kard. Cláudia Hummesa, którego Benedykt XVI w 2006 r. mianował prefektem watykańskiej Kongregacji do spraw Duchowieństwa.

Nominacja biskupa Scherera odbiła się pozytywnym echem w całej Brazylii. Tutejsi obserwatorzy uważają nominata za najbardziej przygotowanego i nadającego się na objęcie tej najważniejszej brazylijskiej stolicy arcybiskupiej. Podkreślają jego ścisłe związki z Watykanem, gdzie pracował przez kilka lat nim został mianowany w 2002 r. biskupem pomocniczym archidiecezji São Paulo.

Objęcie archidiecezji przez nowego pasterza zaplanowane zostało na 29 kwietnia. Tak więc abp Odilo Scherer, jako ordynariusz São Paulo będzie gościł Ojca Świętego podczas Jego majowej wizyty w tym kraju.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama