Nawet mając wszystko cokolwiek zapragnie człowiek może być nieszczęśliwy. Może być natomiast pozbawiony wszystkiego, także zdrowia i wolności - ale zachować pogodę ducha i żyć w pokoju. O podstawie chrześcijańskiej radości Benedykt XVI mówił do nieletnich pensjonariuszy zakładu karnego Casal del Marmo w Rzymie.
Była to jego pierwsza wizyta w więzieniu. Papież sprawował Mszę w kaplicy zakładu karnego, po której spotkał się z jego pracownikami i przebywającą tam młodzieżą.
W więzieniu dla nieletnich "Casal del Marmo” przebywa 32 chłopców i 14 dziewcząt w wieku od 15 do 18 lat. Większość z nich pochodzi spoza Włoch: 26 osób z Rumunii, a 10 z byłej Jugosławii. Nieletni wykorzystywani są jako płatni zabójcy w porachunkach mafijnych, dealerzy narkotyków, zwłaszcza przed szkołami. Są też odpowiedzialni za drobne kradzieże.
„Więzienie dla nieletnich jest zasadniczo miejscem oczekiwania" - podkreśla kapelan "Casal del Marmo” ks. Gaetano Greco. Wskazał zarazem, że młodzi ludzie trafili do zakładu karnego ponieważ dopuścili się poważnych przestępstw, albo już są recydywistami. "W obrębie więzienia uczyniono wiele, aby pobyt tutaj nie był dla nich zbyt ciężki. Służy temu szereg inicjatyw. Przede wszystkim każdy traktowany jest indywidualnie" - zaznacza kapelan.
"Zwracamy uwagę na najistotniejsze potrzeby, uwzględniając szczególnie osobowość młodego człowieka. Staramy się jak najsensowniej wypełnić skazanym dzień. Nakłaniamy ich do uczestnictwa w programie instytutu: do edukacji, w tym odrobienia zaległości szkolnych, a w niektórych przypadkach nauki czytania i pisania. Staramy się też przysposobić do zawodu: począwszy od warsztatu stolarskiego, przez malarstwo, muzykę, teatr... Jest to cały szereg inicjatyw, które mogą dać młodym pozytywne bodźce” – powiedział ks. Greco.
Benedykt XVI nawiązał w homilii do ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym, którą można także nazwać przypowieścią o miłosiernym ojcu. Także Bóg obdarzył człowieka wolnością i – jak ojciec z ewangelii – oczekuje jego powrotu, jeśli z wolności robi zły użytek.
„Błędy, które popełniamy, nawet wielkie, nie umniejszają Jego wiernej miłości. W sakramencie pokuty zawsze można rozpocząć życie na nowo, On nas przyjmuje przywracając nam godność swych dzieci. Odkrywajmy więc na nowo ten sakrament pojednania, który jest źródłem radości dla serca odrodzonego do prawdziwego życia” – powiedział Papież.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.