Pięcioro błogosławionych zostanie zaliczonych w tym roku w poczet świętych. Kanonizacje czworga z nich - w tym bł. Szymona z Lipnicy - odbędą się 3 czerwca. Wcześniej natomiast - 11 maja - kanonizowany będzie w czasie podróży Benedykta XVI do Brazylii bł. Antoni od św. Anny.
Decyzję w tej sprawie podjęli 23 lutego pod przewodnictwem Papieża kardynałowie na zwyczajnym konsystorzu publicznym. Wśród nowych świętych – obok wspomnianego Polaka i Brazylijczyka – znajdą się: Francuzka, Holender i Maltańczyk.
Postacią najbliższą nam ze względu na narodowość, a równocześnie należącą do najodleglejszej epoki, jest Szymon z Lipnicy. Jego kult jako błogosławionego zatwierdził w roku 1685 bł. Innocenty XI.
„Bł. Szymon z Lipnicy urodził się ok. 1435 r. koło Bochni w Lipnicy Murowanej” – przypomniał Radiu Watykańskiemu o. Wiesław Murawiec OFM. Wicepostulator sprawy kanonizacyjnej dodał, że odznaczał się on pobożnością i pragnieniem zdobywania wiedzy. Po ukończeniu szkoły parafialnej w 1454 r. zapisał się na wydział atrium Akademii Krakowskiej składając tylko jeden grosz wpisowego, co świadczy, że jego rodzice nie byli nawet średniozamożni. W1457 r. ukończył fakultet sztuk wyzwolonych w stopniu bakałarza. Następnie wstąpił do nowo założonego klasztoru św. Bernardyna w Krakowie pod Wawelem pod wpływem pokutnych kazań św. Jana Kapistrana. W zakonie braci mniejszych zwanych w Polsce bernardynami zasłynął jako wybitny kaznodzieja i pisarz. Przez wiele lat był też kaznodzieją katedry na Wawelu. Wraz z braćmi przepisywał dzieła ascetyczne wykorzystywane później w homiletyce. „Bł. Szymon odznaczał się szczególną czcią Najświętszego Imienia Jezus jako Zbawiciela miłosiernego dla grzeszników. Pracował przede wszystkim pośród ludzi zakaźnie chorych w Krakowie. Sam też padł ofiarą epidemii w 1482 r. Jest szczególnie czczony w całej Małopolsce jako patron kobiet oczekujących potomstwa” – zaznaczył o. Murawiec.
Bł. Antoni od św. Anny Galvão de França będzie pierwszym kanonizowanym Brazylijczykiem. Żył na przełomie XVIII i XIX w. Urodził się w roku 1739 w brazylijskim stanie São Paulo. On również – jak bł. Szymon – był kapłanem Zakonu Braci Mniejszych. Należał do jednej z jego ówczesnych gałęzi, zwanej alkantarynami. Założył w São Paulo klasztor kontemplacyjny sióstr koncepcjonistek. Zmarł w roku 1822. Beatyfikował go w r. 1998 Jan Paweł II.
Pozostali kandydaci do kanonizacji, których dotyczył konsystorz, urodzili się w XIX w. Z trojga z nich najwcześniej – w roku 1817 – przyszła na świat w Metz we Francji jedyna w tym gronie kobieta, bł. Maria Eugenia od Jezusa. Milleret de Brou założyła zgromadzenie sióstr Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zmarła w Paryżu w roku 1898. Do chwały ołtarzy wyniósł ją w roku 1975 Paweł VI.
W roku 1821 urodził się w Holandii bł. Karol od św. Andrzeja Houben. Jako kapłan zgromadzenia pasjonistów został on wysłany do pracy apostolskiej w Anglii. 20 ostatnich lat życia spędził w stolicy Irlandii Dublinie, gdzie zmarł w roku 1893. Beatyfikował go w r. 1988 Jan Paweł II.
Najbliższy nam epoką kandydat do kanonizacji to bł. Jerzy Preca, urodzony na Malcie w roku 1880. Ten kapłan diecezjalny założył Towarzystwo Nauki Chrześcijańskiej, obecne dziś w różnych krajach. Szerzył znajomość Pisma Świętego w przekładzie na język maltański. Zmarł w roku 1962. Jan Paweł II wyniósł go do chwały ołtarzy w r. 2001 w czasie swej ostatniej podróży apostolskiej na Maltę.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.