Watykan: Sumienie w obronie życia

W Watykanie trwa międzynarodowy kongres o sprzeciwie sumienia w obronie prawa do życia.

Dwudniowe spotkanie zostało zorganizowane przez Papieską Akademię „Pro Vita”. Naukowcy będą się zastanawiać nad kwestiami: Czy istnieje specyficznie chrześcijański sposób odwoływania się do sumienia? Jaki jest związek między sumieniem a prawem do życia? oraz: Czy istnieje jakiś fundament etyczny i prawny dla sprzeciwu sumienia w stosunku do działań, które łamią prawo do życia?

W kongresie uczestniczy Monika Wójcik z Papieskiego Instytutu Rodziny w Warszawie. Będzie ona mówić o prawie regulującym zabijanie dzieci nienarodzonych w krajach byłego Związku Radzieckiego i w Polsce oraz o kwestii wrażliwości sumienia na dokonywane aborcje.

„Można powiedzieć, że wrażliwość sumienia została zabita przez prawo. Prawo, które powinno być nauczycielem jest właściwie w tej chwili deprawatorem, ponieważ zgadza się na zabijanie dzieci już poczętych” – podkreśliła w rozmowie z Radiem Watykańskim Monika Wójcik. Wskazała, że obecnie prawo zezwala na aborcję za pieniądze podatników.

„Jeżeli jest takie masowe zabijanie dzieci, w konsekwencji prowadzi to do zabijania także dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ sumienie człowieka musi być kształtowane przez całe życie i prawo w tym powinno pomagać, a nie jak to się dzieje przeszkadzać”. Uczestniczka watykańskiego kongresu podkreśliła zarazem, jesteśmy świadkami ogromnej destrukcji prawa. „Nie liczy się ono z rzeczywistością, która nas otacza. To jest zjawisko cywilizacji śmierci” – powiedziała Monika Wójcik.

Watykański kongres przebiega pod hasłem: "Sumienie chrześcijańskie w obronie prawa do życia". Jego uczestnicy zastanawiają się w jakich dziedzinach, poza aborcją można domagać się sprzeciwu sumienia. Przedstawione są też aktualne tendencje w prawie państwowym i międzynarodowym dotyczące kwestii sprzeciwu sumienia w dziedzinie bioetyki i eutanazji. Kongres zakończy się 24 lutego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg