Teolog Domu Papieskiego o prawie naturalnym

Na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim zakończyło się międzynarodowe sympozjum naukowe poświęcone naturalnemu prawu moralnemu. Referat podsumowujący obrady wygłosił teolog Domu Papieskiego, o. Wojciech Giertych OP.

„Jesteśmy świadkami zagubienia świata i podstawowe prawdy o człowieku, o jego godności, naturze, celowości są dziś kwestionowane” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Wojciech Giertych OP. Wskazał, że szczególnie widać to na polu bioetyki, prawa rodzinnego, małżeńskiego.

Ustawodawstwa coraz bardziej pozwalają na eutanazję, małżeństwa homoseksualne, aborcję. „Oznacza to, że podstawowe prawdy moralne gdzieś się gubią. Ludzie tracą zdolność do rozpoznania prawdy”. – podkreśla o. Giertych. „Kościół zawsze bronił prawa naturalnego jako refleksji racjonalnej, którą można podejmować zarówno wewnątrz wiary jak i abstrahując od wiary”.

Jest przekonaniem Kościoła, że rozum ludzki jest zdolny poznać prawdę. „Natomiast dzisiaj obserwujemy pewien sceptycyzm, ucieczkę od prawdy, od przekonania, że można tę prawdę poznać. Dlatego ważne jest, że Kościół broni godności rozumu” – powiedział o. Giertych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg