Papieskie orędzie na Dzień Środków Społecznego Przekazu

Wszelkie tendencje do produkowania w imię rozrywki programów uwypuklających przemoc, postawy antyspołeczne czy banalizowanie seksu - także filmów rysunkowych czy gier komputerowych - są perwersją. Budzi to tym większą odrazę, gdy produkcja ta przeznaczona jest dla dzieci i dorastającej młodzieży' - pisze Papież w orędziu na 41. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Dzień ten jest obchodzony przez poszczególne Kościoły lokalne w różnych terminach – w Polsce w trzecią niedzielę września (w tym roku 16 września; w większości krajów w niedzielę przed Zesłaniem Ducha Świętego – tym roku 20 maja). Przesłanie zostało ogłoszone 24 stycznia, w liturgiczne wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego.

Temat tegorocznego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu brzmi: «Dzieci i media – wyzwanie dla edukacji». "Od lat Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu popiera to, co można by nazwać „edu-komunikacją” - powiedział przedstawiając dokument w Radiu Watykańskim abp John Foley. - Chodzi o przekaz tego, jak być krytycznymi odbiorcami mediów i jak ich dobrze używać. Ojciec Święty przy wielu okazjach zwracał uwagę, że poprzez media dociera do nas ogrom informacji. Dlatego musimy nauczyć się krytycznie rozsądzać, które spośród nich są ważniejsze dla rzeczywistego rozwoju naszego życia zgodnie z zamysłem Jezusa Chrystusa”- powiedział przewodniczący Papieskiej Rady d.s. Środków Społecznego Przekazu.

W orędziu na Dzień Środków Przekazu Benedykt XVI wskazuje na dwa problemy: formowania dzieci poprzez media i wychowywania ich do właściwego odbioru mediów. Media zdają się czasem wprost konkurować z wpływem wychowawczym szkoły, Kościoła, a nawet rodziny. Trzeba uczyć dzieci krytycznego wybierania z nich tego, co wartościowe. Najważniejszą rolę pełnią rodzice, których winna w tym wspierać szkoła i parafia. Ta edukacja ma być pozytywna. Chodzi o uwrażliwianie dzieci na dobro i piękno. Rodzice sami mają dawać dobry przykład. Młode pokolenie należy wprowadzać w klasyków literatury dziecięcej, dzieła sztuk pięknych i muzyki. Konieczne jest wychowywanie do autentycznej wolności. Zachłanna pogoń za nowościami, za przyjemnością – to wcale nie wolność. Papież zachęca media, by promowały godność człowieka, wartość małżeństwa i rodziny, pozytywne osiągnięcia ludzkości. Ponawia apel do osób odpowiedzialnych za środki społecznego przekazu, by chroniły prawdę i respektowały potrzeby rodziny.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg