Watykan: Wizyta arcybiskupa Canterbury

Rozpoczęła się oficjalna wizyta w Watykanie arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa. Jest ona związana z 40. rocznicą spotkania papieża Pawła VI z ówczesnym arcybiskupem Canterbury, Michaelem Ramseyem.

Centralnym punktem obecnej wizyty będzie zaplanowane na czwartek spotkanie i wspólna modlitwa prymasa Wspólnoty Anglikańskiej z Benedyktem XVI. W programie uwzględniono rozmowy w Papieskiej Radzie do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Arcybiskup Canterbury odwiedzi też szereg watykańskich dykasterii oraz główne bazyliki Wiecznego Miasta. W piątek 24 listopada weźmie udział w nabożeństwie ekumenicznym w bazylice Santa Maria sopra Minerva, a w niedzielę, na zakończenie pobytu w Rzymie będzie przewodniczył eucharystii anglikańskiej w bazylice św. Sabiny na Awentynie.

Wraz z delegacją anglikańską przybył przewodniczący episkopatu Anglii i Walii, kard. Cormac Murphy O’Connor, oraz biskupi zaangażowani w dialog katolicko-anglikański.

Na ogromne znaczenie obecnej wizyty wskazał przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. „Mam nadzieję, że obecna wizyta będzie służyła rozwojowi dialogu, tym bardziej, że Wspólnota Anglikańska to nie tylko Anglia czy Stany Zjednoczone, ale wszystkie tereny, które obejmowało niegdyś Imperium Brytyjskie. Wiele prowincji anglikańskich utrzymuje z nami bliskie kontakty. Ma to miejsce w Afryce, Azji czy Oceanii” – stwierdził kard. Walter Kasper. Podkreślił, że „podczas obecnego spotkania poruszone zostaną nowe problemy, w tym zagadnienia etyczne.

Pomimo, że istnieje wspólny dokument na ten temat, być może trzeba go przepracować, utworzyć komisję, która omówi istniejące problemy oraz wskaże możliwość ich rozwiązania, a także wypracowania nowej jakości dialogu”. Problemem we wzajemnych relacjach jest też święcenie kobiet na biskupów w niektórych prowincjach anglikańskich. Sprawa ta uniemożliwia pełną jedność, gdyż Kościół katolicki, podobnie jak cerkiew prawosławna i Kościoły zachowujące dziedzictwo pierwszego tysiąclecia nie może uznać ważności tych święceń. „Z Kościołem anglikańskim łączy nas półtora tysiąclecia dziejów i mamy nadzieję, że uda nam się umocnić tę wspólną tradycję i dziedzictwo” – podkreślił kard. Kasper.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama