Krok ku beatyfikacji Jana Pawła I

Zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego papieża Jana Pawła I.

Uroczystość miała miejsce w katedrze w Belluno na północy Włoch.

Ten etap procesu trwał od 2003 r. W tym czasie zebrano świadectwa 190 osób mówiące o kolejnych etapach życia kandydata na ołtarze. Obecnie cała dokumentacja zostanie przekazana watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W skierowanym z tej okazji przesłaniu kard. Tarcisio Bertone podkreślił żywą pamięć o Albino Lucianim zarówno we Włoszech jak i całym świecie. "Przez całe życie ukazywał on prawdziwą wiarę, szczodrą miłość i wielkie talenty katechetyczne, na wzór św. Piusa X poświęcając się bez reszty przekazowi wiary" - stwierdził watykański sekretarz stanu.

Wskazał też wielkoduszność, z jaką pomimo słabego zdrowia Jan Paweł I przyjął obowiązki Następcy św. Piotra. "Jego ofiarność budowała Kościół i wpisała się głęboko w serca wielu chrześcijan oraz ludzi dobrej woli" - napisał kard. Bertone. Zapewnił też, że o rychłe wyniesienie na ołtarze "Papieża uśmiechu" obok rzesz wiernych modli się również Benedykt XVI.

Poprzednik Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej zmarł na zawał serca 28 września 1978 r. po zaledwie 33 dniach pontyfikatu.

«« | « | 1 | » | »»