Papież o wychowaniu do pokoju

Wartości osoby i pokoju mają podstawowe znaczenie dla duszpasterstwa wojskowego. Zwrócił na to uwagę Papież, spotykając się 26 października z uczestnikami Międzynarodowego Kongresu Ordynariatów Polowych.

Benedykt XVI przypomniał, że wartości te uwypukla konstytucja apostolska Spirituali militum curae, którą wydał 21 kwietnia 1986 r. Jan Paweł II. Miała ona na celu odnowę struktur duszpasterstwa polowego zgodnie z Soborem Watykańskim II, uwzględniając przemiany, jakie zaszły w siłach zbrojnych i ich misji na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej. W ostatnich dziesięcioleciach nastąpiły dalsze zmiany, co wymaga stałego dostosowywania się do potrzeb chwili. Tym niemniej wskazania pastoralne papieskiego dokumentu pozostają wciąż aktualne. W trosce o osoby objęte duszpasterstwem wojskowym ordynariaty polowe zostały upodobnione w strukturze do diecezji. Ich ordynariusze pełnią podobną rolę, jak biskupi diecezjalni, a kapelani wojskowi – jak proboszczowie. Biskupi polowi mają się troszczyć o formację religijną wojskowych i ich rodzin.

W papieskim dokumencie sprzed 20 lat przytoczono stwierdzenie soborowej konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym, że pełniący służbę wojskową mają się przyczyniać do utrwalania pokoju. Kościół naucza tego od dawna.

Benedykt XVI podkreślił, że „to nieustanne wzywanie do pokoju wywarło wpływ na zachodnią kulturę, promując ideę, że siły zbrojne mają służyć wyłącznie obronie, bezpieczeństwu i wolności narodów. Niestety inne interesy – ekonomiczne i polityczne – podsycane międzynarodowymi napięciami sprawiają nieraz, że ta konstruktywna tendencja napotyka przeszkody i opóźnienia. Widać to też z trudności w procesie rozbrojenia. Od wewnątrz świata wojskowego Kościół będzie nadal służył formowaniu sumień. Jest pewny, że słowo Boże, hojnie rozsiewane i odważnie łączone ze służbą miłosierdzia i prawdy, przyniesie owoc w swoim czasie”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg