Stolica Apostolska popiera wysiłki Rady Europy zmierzające do ułatwienia ofiarom ofiar nadużyć i przemocy lepszej pomocy prawnej, rehabilitacji oraz wynagrodzenia za doznane krzywdy.
Zapewnił o tym abp Claudio Gugerotti podczas zakończonego 13 października w Erewaniu spotkania ministrów sprawiedliwości 46 krajów. Nuncjusz Apostolski w Armenii stał na czele delegacji watykańskiej.
Przedstawiciel Stolicy Świętej zwrócił uwagę na konieczność zapobiegania deptaniu ludzkiej godności. Przejawem tego są między innymi ograniczenia wolności słowa oraz swobody sumienia i wyrażania swej wiary. Watykański dyplomata podkreślił, że pierwszą funkcją sprawiedliwości jest poszanowanie osoby.
Trzeba w konkretny sposób umożliwić ludziom odwołanie się do organów sądowniczych, zapoznanie z zarzutami, i odpowiedzenie na nie. Pracownicy wymiaru sprawiedliwości winni przestrzegać obowiązujących norm. Należy je łączyć z bezstronnością i uczciwością. Potrzeba ochrony ofiar przemocy i przestępstw. „Stolica Apostolska jest przekonana, że jej brak utrudnia sprawowanie władzy i oddala możliwość zapewnienia wszystkim godnej egzystencji” – stwierdził w Erewaniu przedstawiciel Watykanu.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.