Stolica Apostolska popiera wysiłki Rady Europy zmierzające do ułatwienia ofiarom ofiar nadużyć i przemocy lepszej pomocy prawnej, rehabilitacji oraz wynagrodzenia za doznane krzywdy.
Zapewnił o tym abp Claudio Gugerotti podczas zakończonego 13 października w Erewaniu spotkania ministrów sprawiedliwości 46 krajów. Nuncjusz Apostolski w Armenii stał na czele delegacji watykańskiej.
Przedstawiciel Stolicy Świętej zwrócił uwagę na konieczność zapobiegania deptaniu ludzkiej godności. Przejawem tego są między innymi ograniczenia wolności słowa oraz swobody sumienia i wyrażania swej wiary. Watykański dyplomata podkreślił, że pierwszą funkcją sprawiedliwości jest poszanowanie osoby.
Trzeba w konkretny sposób umożliwić ludziom odwołanie się do organów sądowniczych, zapoznanie z zarzutami, i odpowiedzenie na nie. Pracownicy wymiaru sprawiedliwości winni przestrzegać obowiązujących norm. Należy je łączyć z bezstronnością i uczciwością. Potrzeba ochrony ofiar przemocy i przestępstw. „Stolica Apostolska jest przekonana, że jej brak utrudnia sprawowanie władzy i oddala możliwość zapewnienia wszystkim godnej egzystencji” – stwierdził w Erewaniu przedstawiciel Watykanu.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.