Nieznane materiały w filmie o Janie Pawle II

Ogromne wrażenie na widzach zrobił zaprezentowany w środę na międzynarodowym festiwalu Prix Italia w Wenecji włoski film dokumentalny o Janie Pawle II - podała agencja ANSA.

W dwuczęściowym dokumencie w reżyserii Luigiego Bizzarriego przedstawiono nieznane dotąd materiały nagrane w czasie podróży biskupa Karola Wojtyły do USA oraz z Soboru Watykańskiego II, a także trzy nieemitowane wcześniej wywiady.

Jak podkreślono w relacji z pokazu, widzów szczególnie poruszyły sceny z przylotu kardynała Wojtyły na konklawe w październiku 1978 roku.

W premierze w weneckim Teatro Goldoni uczestniczyli m.in. współpracownik polskiego papieża, kardynał Achille Silvestrini i postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz Sławomir Oder.

Kardynał Silvestrini powiedział po pokazie, że wielką wartością dokumentu jest także nakreślona w nim historia ubiegłego wieku. - Są dzieje męczeństwa Polski oraz siły jej odwagi. Jest też ten wielki uśmiech papieża. To niesłychane móc teraz zobaczyć, że on całe swoje życie miał na twarzy ten uśmiech - dodał włoski purpurat.

Film zostanie wyemitowany w telewizji RAI pod koniec listopada.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama