Papież wygłosi wykład w Kairze?

Egipskie Ministerstwo ds. Religii poinformowało, że jest możliwe, iż papież Benedykt XVI wystąpi na kairskim uniwersytecie, by wyjaśnić swą wypowiedź na temat islamu, która wzbudziła liczne protesty wśród muzułmanów.

Jak poinformował w niedzielę dziennik egipski "Al-Ahram", powiedział o tym w sobotę minister ds. religii Mahmud Hamdi Zakzuk podczas wizyty oficjalnej delegacji watykańskiej w Egipcie.

Według dziennika, inicjatywa wystąpienia papieża na kairskim uniwersytecie Al-Azhar, który jest jednym z najważniejszych ośrodków muzułmańskiej teologii sunnickiej, wyszła od strony watykańskiej.

Z powodu wolnego dnia w niedzielę żadne źródło w nuncjaturze w Kairze nie mogło potwierdzić faktu spotkania delegacji watykańskiej z egipskim ministrem ani podać szczegółów na jego temat.

Według dziennika, Zakzuk powiedział, że wystąpienie papieża w tak symbolicznym dla islamu miejscu "jest już możliwe, bo papież jasno przeprosił za swoje słowa".

Papież wywołał falę protestów w świecie muzułmańskim swoją wypowiedzią z 12 września, w której zacytował dialog między bizantyjskim cesarzem Manuelem II Paleologiem a wykształconym Persem. Słowa XIV-wiecznego tekstu mówią, że wszystko, co Mahomet przyniósł, było złem, "tak jak jego rozkaz szerzenia mieczem wiary, której nauczał".

Benedykt XVI podkreślał później, że zacytowane słowa to nie jest jego opinia i wyraził ubolewanie z powodu niezrozumienia jego wypowiedzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama