Ósma Pielgrzymka Młodych Słuchaczy "Radia Maryja" zakończyła się na Jasnej Górze.
Hasłem spotkania były słowa "Pokolenie Jana Pawła II z Benedyktem XVI". W pielgrzymce uczestniczyło około 10 tys. osób.
Sprzed sceny ustawionej przed jasnogórskim szczytem zaproszeni goście dzielili się z młodymi świadectwem wiary. Słowa do zgromadzonych skierowali m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i Krzysztof Hołowczyc, znany kierowca rajdowy.
Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił biskup pomocniczy z Łomży Tadeusz Bronakowski. Kaznodzieja apelował do młodych, aby nie ulegali złudzeniom i mirażom, które mówią, że można odrzucić Boskie przykazania lub wybrać kilka z nich i ułożyć własne prawo moralne.
- Nie ulegajcie pokusie stwarzania własnej indywidualnej wolności. Pamiętajcie, że Chrystus nigdy nie stworzyłby bulwersującego moralnie programu telewizyjnego, nie zorganizowałby szalonego festynu z alkoholem i narkotykami po to, aby w ten sposób wabić młodych ludzi, aby egoistycznie przyciągać ich ku sobie - mówił w kazaniu bp Bronakowski.
- Chrystus nie pragnie was wykorzystać i oszukać. Nie chce zniszczyć najpiękniejszych chwil waszej młodości. Chrystus natomiast stawia przed wami trudne, ale szlachetne wymagania, które mają pozwolić wam budować dobre, piękne, wspaniałe życie - mówił biskup do młodych słuchaczy Radia Maryja.
Biskup podkreślił, że nie jest wolnością to, co sprzeciwia się Bożym przykazaniom, co uderza w ludzką godność, co pozwala bawić się swoim życiem i życiem innych. - Musicie wymagać od siebie, by codziennie odrzucać pokusę zła i relatywizmu. Nadzieją świata i Kościoła w Trzecim Tysiącleciu jesteście wy ludzie młodzi, pełni energii, ale przede wszystkim silnej i trwałej wiary - mówił bp Bronakowski.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.