Nowy dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej nie będzie naśladować swego poprzednika, Joaquína Navarro-Vallsa.
W artykule na temat ks. Federico Lombardiego "Corriere delle Sera" pisze, że "pasuje on do papieża Ratzingera, tak jak Navarro-Valls pasował do papieża Wojtyły".
Autor artykułu w mediolańskim dzienniku, Bruno Bartoloni przewiduje, że watykańskie biuro prasowe powróci do czasów sprzed Jana Pawła II, kiedy ks. Romeo Panciroli, zmarły niedawno poprzednik Navarro-Vallsa, "zabraniał dziennikarzom nazywać się «rzecznikiem» papieża, a wszystkie oświadczenia opatrzone były jedynie nadrukiem biura prasowego".
- Jesteśmy tego świadkami od początku dyrekcji ks. Lombardiego, czyli od lipca - dodaje watykanista "Corriere della Sera".
Bartoloni podkreśla, że zgodnie z zapowiedzią nowego dyrektora, jego kontakty z prasą ograniczone zostaną do minimum, a codzienną pracą biura kierować będzie jego zastępca, o. Ciro Benedettini.
Pewne jest, że "ks. Lombardi nie będzie interpretować myśli i inicjatyw obecnego papieża, jak czynił to Joaquín Navarro-Valls", ponieważ - jak zauważył sam zainteresowany - Benedykt XVI "często przemawia publicznie, komunikowanie nie należy więc do jego współpracowników".
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
Pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.