Anioł Pański: O pokój na Bliskim Wschodzie

Papież Benedykt XVI zaapelował do chrześcijan o modlitwę w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie i potępił obie strony konfliktu w Ziemi Świętej.

Rozszerzenie działań wojennych między szyickim Hesbollahem a Izraelem na Liban oraz wiele ofiar wśród ludności cywilnej, "są powodem nowych, poważnych niepokojów" - powiedział Ojciec Święty, który przebywa na letnim urlopie w Les Combes w Dolinie Aosty.

U źródeł tak bezlitosnych konfliktów leżą - niestety - sytuacje pogwałcenia prawa i sprawiedliwości - podkreślił papież podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański 16 lipca.

- W ostatnich dniach wiadomości nadchodzące z Ziemi Świętej są dla wszystkich powodem nowych poważnych niepokojów, w szczególności ze względu na objęcie działania i wojennymi także Libanu, jak i na liczne ofiary wśród ludności cywilnej. U źródeł tak bezlitosnych konfliktów leżą niestety obiektywne sytuacje pogwałcenia prawa i sprawiedliwości. Nie można jednak usprawiedliwić ani aktów terrorystycznych, ani odwetu, przede wszystkim, gdy mają tragiczne następstwa dla ludności cywilnej. Taką droga - jak pokazuje gorzkie doświadczenie - nie osiąga się pozytywnych rezultatów - podkreślił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że dzisiejszy dzień dedykowany jest Najświętszej Maryi Pannie z Góry Karmel, "góry w Ziemi Świętej, która kilka kilometrów od Libanu wznosi się nad izraelskim miastem Hajfa, które także zostało ostatnio ugodzone".

- Prosimy Maryję, Królową Pokoju, aby wyprosiła u Boga podstawowy dar zgody, sprowadzając rządzących polityków na drogę rozsądku i stwarzając nowe możliwości dialogu i porozumienia. W tym celu wzywam Kościoły lokalne do specjalnej modlitwy w intencji pokoju w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie - powiedział Benedykt XVI.

W imieniu około dziesięciu tysięcy osób, które przybyły na południowe spotkanie z Benedyktem XVI w górach, powitał go ordynariusz Aosty, biskup Giuseppe Anfossi. Przypomniał, że rok temu żegnając się z Papieżem powiedział: "Do zobaczenia". - W tym roku widzimy się znowu! - powiedział z radością w głosie bp Anfossi, zapewniając, że będzie szczęśliwy, jeżeli Papieżowi uda się spędzić wakacje w taki sposób, w jaki sobie tego życzy.

Transmitujący spotkanie Benedykta XVI z wiernymi w pierwszy kanał włoskiej telewizji publicznej RAI wyemitował krótki materiał filmowy na temat jego pobytu w Les Combes. Pokazano wnętrze domu, zajmowanego przez Papieża, a na moment również jego samego, grającego na sprowadzonym specjalnie dla niego pianinie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama