Po raz pierwszy ujrzą światło dzienne tajne dokumenty dotyczące relacji watyka ńsko-rosyjskich z końca XIX i początku XX w. Archiwalia zostaną opublikowane w Moskwie.
Dyrektor Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksander Czubarian powiedział, że na początku przyszłego roku powinien ukazać się zbiór nieznanych dotychczas dokumentów z archiwów watykańskich i rosyjskich dotyczących wzajemnych stosunków między obydwoma państwami. Oficjalne stosunki dyplomatyczne Rosji i Watykanu ustanowiono w 1816 roku. Po pięćdziesięciu latach na trzy dziesięciolecia były przerwane, potem wznowione aż do 1917 roku. Dopiero w 1990 roku wzajemne stosunki znowu nawiązano.
W dokumentach, które mają być opublikowane mowa jest o tragicznej historii Rosji XX wieku. Wynika z nich, że Lenin wywierał naciski na patriarchę Tichona nieakceptującego władzy bolszewickiej, izolując go w Dońskim Monasterze. Ponieważ duchowni katoliccy niezbyt byli chętni do współpracy z władzą ateistyczną, również ich dotknęły srogie prześladowania.
Szczególne zainteresowanie mają wzbudzić dokumenty dotyczące losów rodziny carskiej zamordowanej z rozkazu Lenina. Tuż przed aresztowaniem cara Mikołaja II i jego rodziny, Stolica Apostolska proponowała jej podobno azyl w Watykanie wydzielając na to specjalne środki materialne. Warunkiem postawionym przez bolszewików miało być wyrzeczenie się przez cara prowadzenia działalności politycznej.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.
Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta.
To wizyta, przygotowana m.in. w ramach podziękowania za wszystkie lata współpracy z Franciszkiem.
- poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego podczas spotkania z dziennikarzami.