Anioł Pański: "W pierwszych dniach wakacji życzę młodzieży i dzieciom dobrego odpoczynku ..."

Uroczystości tygodnia, apel o bezpieczeństwo pracy, modlitwę za kapłanów i rozwagę na drogach

Aktualność kultu Najświętszego Serca Jezusa oraz postacie świętych Jana Chrzciciela, Piotra i Pawła przypomniał papież w południowym rozważaniu na Anioł Pański. Nawiązując do liturgicznych uroczystości przypadających w tych dniach Benedykt XVI wskazał ich duchowe przesłanie.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa szczęśliwie łączy pobożność ludową z teologiczną głębią. W wielu krajach również dzisiaj całe rodziny poświęcają się Sercu Bożemu zachowując w swych domach religijne obrazy. „Korzenie tej pobożności sięgają tajemnicy Wcielenia. To właśnie poprzez Serce Jezusa w sposób wspaniały objawiła się miłość Boga do ludzi. Stąd też prawdziwy kult Serca Bożego zachowuje całą swą ważność i przyciąga zwłaszcza dusze spragnione Bożego miłosierdzia. Znajdują w nim one niewyczerpalne źródło wody Życia, zdolne ożywić pustynie ducha i pozwalające rozkwitnąć nadziei” – powiedział papież.

Benedykt XVI przypomniał, że w uroczystość Serca Jezusa obchodzony jest Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Zachęcił wszystkich wiernych do modlitwy za księży, aby mogli być prawdziwymi świadkami miłości Chrystusa.

Wspominany wczoraj w liturgii Jan Chrzciciel jest jedynym świętym, którego narodziny Kościół obchodzi. Bezpośrednio poprzedził Mesjasza przygotowując naród wybrany na Jego przyjście. „Jego święto przypomina nam, że całe nasze życie zawsze „odnosi się” do Chrystusa. Spełnia się przyjmując Go jako Słowo, Światło i Oblubieńca, którego jesteśmy głosem, blaskiem i przyjaciółmi. ‛On ma wzrastać, a ja się umniejszać’: to wyrażenie Jana Chrzciciela jest programowe dla każdego chrześcijanina” – stwierdził Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że również apostołowie Piotr i Paweł żyli tak, aby ich własne „ja” ustąpiło miejsca Chrystusowi. Ich liturgiczną uroczystość Kościół obchodził będzie w najbliższy czwartek.

Pozdrawiając pielgrzymów włoskich Benedykt XVI wyraził solidarność z ofiarami tragedii przy budowie mostu na autostradzie w Katanii na Sycylii. W wyniku przewrócenia się jednego z filarów i upadku przęsła zginęła tam 24 czerwca jedna osoba, a 14 odniosło obrażenia. Papież zaapelował o przykładanie większej uwagi do bezpieczeństwa pracy, aby tego typu wypadki się nie powtarzały. Poszkodowanych i ich bliskich zapewnił o swej bliskości.

Ojciec święty podziękował Włochom za modlitwy i ofiary składane dziś w Italii na wsparcie jego działalności charytatywnej. Zdających ostatnie egzaminy studentów zapewnił o swej modlitewnej bliskości. Udającym się na urlopy życzył dobrego odpoczynku apelując do kierowców o rozwagę na drogach.

„W pierwszych dniach wakacji życzę młodzieży i dzieciom dobrego odpoczynku. Niech ten czas zbliża was do Boga i do ludzi, i pozwoli wam poznawać piękno świata. Niech Bóg wam błogosławi” – życzył ojciec święty pozdrawiając Polaków.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama