Ojciec Święty Benedykt XVI złoży na Jasnej Górze złotą różę, dar papieża Pawła VI na obchody Milenium Chrztu Polski w 1966 roku - poinformował o. Piotr Polek wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego Papieskiej Pielgrzymki do Sanktuarium.
Różę dla Królowej Polski, miał przekazać 40 lat temu sam Paweł VI, ale ówczesne władze komunistyczne nie zezwoliły na pielgrzymkę Ojca Świętego do naszego kraju.
Milenijna róża przygotowana została na uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski, które były planowane na 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze. Miał w nich uczestniczyć Papież Paweł VI, który pragnął odznaczyć sanktuarium jasnogórskie złotą różą papieską. Na ponawiane wielokrotnie prośby o zezwolenie na przyjazd, komunistyczny rząd Polski odpowiadał negatywnie.
Zgodnie z życzeniem Jana Pawła II, róża w 1983 roku umieszczona została w Muzeum Watykańskim. Dopiero w lutym bieżącego roku Benedykt XVI zdecydował, by zgodnie z przeznaczeniem trafiła na Jasną Górę.
Zdaniem o. Piotra Polka, podprzeora klasztoru, przekazanie złotej róży dla Matki Bożej, jest wymownym znakiem miłości Ojca Świętego do Królowej Polski i kontynuacją tradycji jego poprzedników. "W Kaplicy Matki Bożej Ojciec Święty nie wypowie słowa, ale ten znak złotej róży mówi wszystko. Jest to z pewnością dar serca i wyraz miłości do tego sanktuarium i do Matki Bożej, która wpisana jest w misterium Chrystusa i w misterium Kościoła, któremu przewodzi Papież" - powiedział zakonnik.
Jak zapewnił o. Polek, kolejna róża zostanie umieszczona obok Cudownego Obrazu Matki Bożej. Po prawej stronie ikony znajduje się złota róża - dar Jana Pawła II ofiarowany w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku.
Milenijną różę Papież Benedykt XVI najprawdopodobniej przekaże na ręce generała Zakonu Paulinów w czasie swej prywatnej modlitwy w Kaplicy Matki Bożej, w piątek 26 maja.
Zwyczaj ofiarowywania przez papieży złotych róż sanktuariom, sięga czasów średniowiecza. Papieże oddawali w ten sposób hołd Bogu lub dziękowali Mu za otrzymane łaski i dobrodziejstwa. To szczególne wyróżnienie wyraża żywą więź sanktuarium ze Stolicą Apostolską i dostrzeżenie wartości duchowych danego miejsca. Róża - królowa kwiatów - ma bogate znaczenie symboliczne. W sztuce chrześcijańskiej symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.